Tüketici karar alma sürecinde pişmanlık ve Türkiye' de esnek iade politikalarının uygulanabilirliği: Hazır giyim sektörü üzerine bir inceleme
Regret in consumer decision making process and aplicability of lenient return policies in Turkey: An examination on ready-to wear sector
- Tez No: 280847
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Tüketiciler dış faktörlerin etkisiyle her zaman rasyonel karar alamayabilmektedirler ve duygusal bir şekilde yaptıkları bu alışverişlerden dolayı satın alma sonrasında pişmanlık yaşayabilmektedirler. Tezimizin amacı, tüketicilerin çeşitli dış faktörler nedeniyle rasyonel karar alamayabildikleri, hiç akıllarında olmayan bir ürünü duygusal sebeplerle de satın alabildiği, satın almış olduğu ürünle ilgili tercihi sonradan değiştiği için pişmanlık duyabildiği ve firmaların tüketicilerin pişman olmalarını engelleyen iade politikaları ile satışlarını arttırabildiği hipotezini çeşitli iktisadi teorilerle ilişkilendirip araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde tüketicilere yönelik anket çalışması uygulanmış olup, verilerle istatistiki analiz yapılmıştır. Analizin sonucunda tüketicilerin impulsif satın alım yapmalarına rağmen çok büyük bir oranda pişmanlık yaşamadıkları, pişmanlık yaşasalar da donanım etkisi nedeniyle çok büyük bir oranda iade yapmadıkları, esnek iade politikalarının satın alma eğilimlerini artırdığı ve bu nedenle giyim firmalarının esnek iade politikaları uygulayabilecekleri bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers due to external factors may not always make rational decisions when they are shopping and may also purchase items for emotional reasons that they have not considered buying before, thus causing a post purchase regret. The goal of our thesis, by integrating economic theories, is to investigate the hypothesis that retailers may increase their profits by applying return policies that would avoid consumers? regret. In order to test this hypothesis, we designed and conducted a survey, collected data and analyzed the results. Our results showed that although consumers do impulsive purchasing, they do not regret overly. Even if they do regret, they do not return the purchased items in a great rate due to endowment effect. However, our results also indicated that return policy may greatly increase the consumers' likelihood of purchasing, suggesting that clothing retailers may adopt lenient return policies.