Erwinia amylovora'ya karşı in vitro ve in vivo koşullarda bazı kimyasalların bitki ekstraktlarının ve antagonistlerin etkileri
  1. Tez No: 28085
  2. Yazar: ESİN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR MOMOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ER WIN İ A AMYLOVORA 'YA KARŞI İN VİTRO VE İN VİVO KOŞULLARDA BAZI KİMYASALLARIN, BİTKİ EKSTRAKTLARININ VE ANTA GONİSTLERİN ETKİLERİ Esin HACIO?LU (Yüksek Lisans Tezi) Envinia amvlovora ' nın neden olduğu armut Ateş Yanıklığı 1985 ' den bu yana Türkiye 'de önemli epidemiler yapmıştır. Bu amaçla, bakterisid potansiyeli olan bazı kimyasal bileşiklerin, kekik (Thvmbra spicata) eterik yağının ve Bacillus subtilis AB -27 izolatına ait kültür fîlitratının bakterisid etkileri Envinia amvlovora' ya karşı değer lendirilmiştir. Hem in_ vitro hem de in_ vivo koşullarda, bu kimyasalların, eterik yağın ve kültür filitratının patojene karşı etkilerini tespit etmek için Agar Difüzyon Metodu, Agar Seyreltme Metodu ve Ham Armut Meyve Testi loıllanılmıştır. Agar Difüzyon Metodu kullanılarak potansiyel bakterisid etkiye sahip bazı kimyasalların bahçe dozları Envinia amvlovora ' ya karşı test edilmiştir ve elde edilen sonuçlara göre, Bakıroksiklorür + Maneb kanşrmmn dikkate değer bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Agar Seyreltme Metodunda ise farklı dozlarda kimyasallar test edilmiş ve bunlar arasında Bakıroksiklorür + Mancozeb ve Bakıroksiklorür -+- Maneb kanşımlanmn etkin kimyasallar olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, Ham Armut Meyve Testinde, Bakıroksiklorür + Mancozeb ve Bakır oksiklorür + Maneb kanşımlanmn ooze oluşturmadığı ve bu sonuçların in vitro denemelerden elde edilen sonuçlarla benzer olduğu gözlenmiştir. Bacillus subtilis AB - 27 izolatından elde edilen kültür fîlitratının en yüksek dozu, Agar Difüzyon Metodunda ve Ham Armut Meyve Testinde Streptomycin' in gösterdiği etkiye yakın bir etkide bulun muştur. Kekik eterik yağının Envinia amvlovora ' ya karşı buhar etkisi test edilmiş ve buhar etkisinin Envinia amvlovora * ya karşı bakterisid etki gösterdiği hem in_ vitro hem de in. vivo denemelerde bulunmuştur. ANABİLİM DALI : Bitki Koruma JÜRİ ÜYELERİ : Doç. Dr. Timur MOMOL (Danışman) Yıl : 1993 Prof. Dr. Oktay YE?EN Sayfa : 81 Yrd. Doç. Dr. Esengül MOMOL
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SOME CHEMICALS, ESSENTIAL OIL AND ANTAGONIST ( BACILLUS SUBTILIS AB - 27 ISOLATE) AGAINST ERWINIA AMYLOVORA IN INVITROANDIN VIVO CONDITIONS Esin HACIO?LU (M.S. Thesis) Fire blight of pear caused by Erwinia amvlovora has been causing an important epidemic in Turkey since 1985. In this respect, the bactericide effects of some chemical compounds or plant extracts having a potential bactericide such as essential oil of origanum (Tîıvmbra spicatd) and culture filtrate of Bacillus subtilis isolate AB - 27 are being evaluated against Efmnia amvlovora. In order to determine the bactericide effect of these chemicals, essential oil and culture filtrate against this pathogen, Agar Diflusion Method, Agar Dilution Method and Immature Pear Fruit Test were used in both jn_ vitro and in vivo conditions. In this research, recommended dosage of some chemicals having a potential bactericide effect have been tested against Erwinia amvlovora using Agar Diflusion Method and according to the results, it was found that a mixture of Copperoxychloride plus Maneb had a considerable efficacy. Also, using the Agar Dilution Method, different doses of chemicals were tested and among those, mixture of Copperoxychloride plus Mancozeb and Copperoxychloride plus Maneb were found to be effective chemicals. Also, in Immature Pear Fruit Test it was observed that the mixture of Copperoxychloride plus Mancozeb and Copperoxychloride plus Maneb did not form an oozing and these results were congruent with the results from in vitro experiments. The highest dosage of culture filtrate from Bacillus subtilis isolate AB -27 was found to have similar effect to Streptomycin in Agar Diflusion Method and in Immature Pear Fruit Test The volatile phase of the essential oil of origanum against Erwinia amvlovora was tested and it was found that the volatile phase showed a bactericide effect against Erwinia amvlovora both in vitro and in vivo experiments. DEPARTMENT : Plant Protection COMMITTEE : Assoc. Prof Dr. Timur MOMOL (Advisor) Year : 1993 Prof. Dr. Oktay YE?EN Pages : 81 Assist Prof. Dr. Esengül MOMOL