Kompozit arpa populasyonlarının tarımsal özellikler bakımından değerlendirilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 28084
  2. Yazar: CENGİZ TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İLHAN ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
KOMPOZIT ARPA POPULASYONLARININ TARIMSAL ÖZELLİKLER BAKIMINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cengiz TOKER (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışma, 1993 yılının bahar döneminde, yarı kurak bir bölge karekterindeki Burdur İline bağlı Bucak İlçesinin Ürküt lü Kasabasında, 7 kompozit arpa populasyonunun tarımsal özelliklerini kontrol olarak kullanılan yerel populasyonlar, yerel çeşitler ve saf çeşitler ile karşılaştırmalı olarak belirlemek üzere yürütülmüştür. Deneme, dört tekerrürlü Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre düzenlenmiş ve ölçülen onyedi tarımsal özellik için varyans analizi, ortogonal karşılaştırma ve Duncan Testi yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda; kompozit populasyonlar inin kontrollara göre biyolojik verim, başaklanma süresi, başakta dane sayısı, bitki boyu, başak boyu, bayrak yaprağı ayası boyu, bayrak yaprağı ayası eni, bayrak yaprağı ayası alanı ve yaprak sayısı bakımından genellikle üstün değerler gösterdiği gözlenmiştir. Bununla birlikte Populasyon-4-Kavuzlu ve Populasyon-4-Çıplak genellikle düşük değerleriyle kompozit populasyonlar in ortalamalarını düşürmüştür. Bununla beraber Populasyon-1, Alt Populasyon-1, Populasyon-2, Populasyon-3 ve Populasyon-5 ölçülen özellikler bakımından diğer genotiplere oranla üstün bulunmuştur. Kontrol olarak kullanılan ve köy populasyonlar ından seçilen Kılınç-Siyah ve Ki 1 ınç-Beyaz ' ı n özellikle bindane ağırlığı, biyolojik verimi, dane verimi ve hasat indeksi dikkat çekici bulunmuştur. ANABİLİM DALI: TARLA BİTKİLERİ JÜRİ : Doç. Dr. M. ilhan ÇAÖIRGAN (Danışman) Prof. Dr. Süer Yüce Prof. Dr. Metin B. YILDIRIM YIL: 1993 SAYFA: 53
Özet (Çeviri)
INVESTIGATIONS ON THE EVALUATION OF BARLEY COMPOSITE POPULATIONS FOR AGRONOMIC CHARACTERS Cengiz TOKER (M.S. Thesis) This study was carried out at ürkütlü town of Bucak City at Burdur province, representing a serai-dry environment, during the spring of 1993. The objective of the study was to evaluate the 7 composite cross populations of two-row barley (Hordeum distichum L. ) for agronomic characters, as well as comparing them with the controls of landrace populations, local varieties, and also exotic pureline cultivars. As experimental design, a randomised complete blocks design with 4 replicates was used. Then variance analysis, Duncan's Multiple New Range Test, and orthogonal contrast comparisons were applied for 17 agronomical characters measured. It was found that the composite populations were generally superior than the controls for biological yield, early heading, number of kernels per spike, plant height, spike length, flag leaf length, flag leaf width, flag leaf area, and number of leaves per stem. Although two composite populations, Populat ion-4-Chaf f and Populat ion-4-Naked expressed mostly lower means than the others for the characters studied, Populat ion-1, Sub-populat ion-1, Populat ion-2, Populat ion-3, and Population-5 were among the best composite populations for the agronomical traits. It was interesting to note that the local populations named Kılınç- Black and Kj 1 mc-White used as control had the modest value for thousand kernel weight and as well as the quite high means for biological yield, grain yield, and harvest index. DEPARTMENT: FIELD CROPS COMMITTEE : Assoc. Prof.Dr. M. ilhan CAGlRGAN (Adviser) Prof.Dr. Süer YÜCE Prof. Dr. Metin B. YILDIRIM YEAR: 1993 PAGES: 53