FIDIC'in hukukî yapısı ve FIDIC bünyesinde öngörülen alternatif uyuşmazlık çözüm yolları
Legal structure of, and alternative dispute resolution methods under FIDIC
  1. Tez No: 280864
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN BÜYÜKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Daha ziyade kamu altyapılarının inşası için akdedilen uluslararası inşaat sözleşmelerinde esas alınan FIDIC (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils/Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu) standart sözleşmeleri; uluslararası inşaat hukuku bakımından, giderek yaygınlaşan tekdüze kurallar manzumesi hâlini almaya başlamıştır. Çok boyutlu ilişkilere tatbik edilen bu sözleşmelerden çokça uyuşmazlık doğmakta ve aksi kararlaştırılmadıkça, bu uyuşmazlıkların çözümü, sözleşmelerin uyuşmazlık çözüm klozlarında düzenlenen basamaklı çözüm sistemlerine tevfikan gerçekleştirilmektedir. Nihaî basamağını tahkimin teşkil ettiği bu sistemlerin ilk basamağı; uyuşmazlıkların, ilk olarak, sözleşmede iş sahibinin temsilcisi sıfatıyla görev alan ?mühendis?e veya sözleşmeye göre daimi veya geçici şekilde teşkil edilen bir ?uyuşmazlık çözüm kurulu?na havalesini gerektirmektedir. Bu çalışma, konuya ilişkin ön bilgilerin ardından, söz konusu basamaklı uyuşmazlık çözüm sisteminin çalışma esaslarını ve sistem basamaklarının ihlâli hâlinde ne gibi meselelerle karşılaşılabileceğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
FIDIC (International Federation of Consulting Engineers) Contract Forms, which are rather used for international construction contracts executed as to public infrastructures, have gradually started to become a uniform set of rules within the International Construction Law in a widespread manner. Too many disputes arise out of such contracts adopted by multidimensional relations, and unless otherwise agreed, settlement of such disputes is being performed according to the multi-tiered resolution systems stipulated under dispute resolution clauses of the contract forms. Having ?ICC Arbitration? as the final step, the first step of these systems requires the disputes be referred, in the first place, to an ?Engineer? who works as an agent of the ?Employer? under the contract form, or to a temporary or standing ?Dispute Adjudication Board? established according thereto. Upon preliminary information, this study handles the principals of the multi-tiered dispute resolution system in question, to the extent that how it works and what sort of matters may be encountered in the event of failure to comply with the proper steps of such system.