Ön-Asya topraklarında dinler tarihi ve müzik
History of religion and music in Little Asia
- Tez No: 280875
- Danışmanlar: DOÇ. BEGÜM ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma kapsamında, yeryüzündeki büyük dinlerin büyük çoğunluğunun doğduğu coğrafya olan Ön ? Asya coğrafyasında, Tarih Öncesi'nden Rönesans'a kadar yaşamış toplumların din yapıları ve müzikleri incelenmiştir. Kültürler arasında bağlantılar kurulmaya çalışılmış ve Müzik ile Din'in beraber gelişimleri araştırılmış, bu bağlamda din kavramının mı müzik kavramının mı diğerine daha fazla katkısağladığına sonuç aranmaya çalışılmıştır. Mutlaktır ki Kutsal Kitaplar ve Müzik Tarihi kitapları bu çalışmanın en önemli kaynakları olmuştur. Bunların dışında daha önce bu çalışmanın içerdiği başlıkları içerik olarak almış tezler ve akademik makaleler titizlikle incelenmiş ve kullanılmıştır. Konu çok geniş kapsamlı bir coğrafyayı ve çok eski kültürleri kapsadığından tez için ayrıntı olacak kimi bilgiler ve tarihlerin detayları araştırma kapsamına alınmamıştır. Sonuç olarak hemen hemen insanlıkla yaşıt olan müziğin, dinin geniş kitlelere yayılması için çok önemli bir araç olduğu kanısına varılmıştır. Bununla birlikte tarih boyunca söz konusu coğrafyada yaşayan toplumların, dini ne olursa olsun müzik yapılarında büyük benzerlikler olduğu, birinin diğerinin devamı olduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, religion structure and music of societies which lived from Prehistory to Renaissance in Asia Minor where most of the big religions was born in, was researched. Finding connections between cultures was tried, and development of music and religion together was researched; in this context, it was tried to find which of these concepts have contributed the other one more. It's absolute that holy books and music history books were the most important sources of this research. Apart from these, the theses and the academic articles which the titles of this research havebeen included were thoroughly searched and used. The topic didn't include a very comprehensive area, information and details of histories which would be so detailed for thesis because they include very old cultures. As a result, it was concluded that; music, which is nearly peer with humanity, has been a very important tool to spread religion to large masses. Besides, it was decided that the societies which lived in aforementioned region in history have had big similarities in their music structures whatever their religions were; one was the continuing of another.