Kurumsallaşma sürecinde halkla ilişkilerin rolü: İstanbul-Ankara ve Sivas-Aksaray KOBİ'leri üzerine araştırma
The role of the process of institutionalization of public relations: A research on Istanbul, Ankara and Sivas SME's
- Tez No: 280876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA MENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada, KOBİ'lerde kurumsallaşma düzeyi, kurumsallaşma algısı, kurumsallaşma aşamasında halkla ilişkiler ve tanıtım çabalarının önemi, gerekliliği, kurumsallaşma sürecindeki engeller ve çözümler belirlenmeye çalışılmıştır. KOBİ'ler için kurumsallaşma sürecinin önünü açacak çözümler geliştirilecek ve bu bilgiler KOBİ sahipleriyle paylaşılacaktır.Araştırma yöntemi olarak, İstanbul-Ankara ve Sivas-Aksaray'da faaliyet gösteren KOBİ'lerde kurumsallaşma konusunda bir durum saptaması yapmak üzere ''derinlemesine görüşme'' yapılmıştır.Kurumsallaşma sürecini tamamlayan işletmelerin, halkla ilişkiler faaliyetlerini bilinçli olarak sürdürdükleri ve kişisel görüşlerin değil, kuralların geçerli olduğu bir yönetim anlayışını benimsedikleri gözlenmektedir. Buna bağlı olarak, halkla ilişkiler faaliyetlerini iyi ve bilinçli kullanan işletmelerin kurumsallaştıkları, kurumsallaşan işletmelerde de halkla ilişkiler faaliyetlerinin iyi yürütüldüğü ortaya çıkmaktadır.Yönetim anlayışında esnek ve özerk olan işletmeler, karmaşık iş ağından uzaklaştıkça, rakipleri arasında kolayca farklılaşabilmekte ve tüm bu özellikler işletmelerin kurumsallaşmalarının zeminini hazırlamaktadır. KOBİ sahip ve yöneticileri halkla ilişkiler ve tanıtım çalışmalarının gerekliliği, önemi ve uygulanması konusunda henüz yeterli bilince ulaşamamışlardır. Kurumsallaşma sürecindeki işletmelere, kurumsallaşmış işletmeleri derinlemesine incelemeleri ve danışmanlık hizmeti almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is an attemp to determine the level and the perception of institutionalization, the importance and the necessity of public relations plus publicity during institutionalizations, along with any obstacles and the solutions to them in institutionalization processes for Small and Medium size Enterprises (SME?s). Solutions that may pave the way to institutionalization processes for SME?s shall be created and that information will be shared with SME owners.An ?in depth interview? method was used to determine the institutionalization status of the SME?s that are active in İstanbul-Ankara and Sivas-Aksaray,Its observed that the companies which successfully accomplished their institutionalization processes are those who are handling their public relations activities conciously such that rules and principles, rather than the personal opinions are valid as their current management paradigms. Accordingly, companies are more likely to become institutionalized if they use public relations activities successfully and conciously, such that the public relations activities are better handled if the said company is already institutionalized.Companies which are flexible and free in their management paradigms become noteworthy to drive attention among their competitors since they depart away from complexed working networks, therefore, all these properties add up to prime them for their upcoming institutionalizations. SME owners and managers don't yet have the sufficient understanding for the necessity, importance and realization ability for public relations and publicities. Its suggested that the companies which are in their institutionalization processes shall deeply examine the institutionalized institutions and its suggessted that them shall obtain consultances services.