Değişik derim zamanları ve Semperfresh'in starking delicious ve golden delicious elmalarının soğukta muhafazası üzerine etkileri
The Effect of different harvest times and semperfresh on storage of starking delicious and golden delicious
  1. Tez No: 28089
  2. Yazar: ERKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
DE?İŞİK DERİM ZAMANLARI VE SEMPERFRESH ' ÎN STARRING DELICIOUS VE GOLDEN DELICIOUS ELMALARININ SO?UKTA MUHAFAZASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Erkan AKGON (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışmada, Burdur-Bucak yöresinde yaygın olarak yetiştirilen, Starking Delicious ve Golden Delicious elmalarının muhafazası üzerine farklı derim zamanlarının ve Semperfresh olarak adlandırılan anti transpirant bir maddenin etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Starking Delicious elmaları 3 farklı zamanda, Golden Delicious elmaları ise 2 farklı zamanda deri lmiştir. Daha sonra meyveler iki guruba ayrılmıştır. Birinci gurup meyveler % l'lik Semperfresh çözeltisi ile muamele edilmiştir. Daha sonra tüm meyveler Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü soğuk hava depolarında +1°C sıcaklık ve % 85-90 oransal nemde muhafaza edilmişlerdir. Muhafaza periyodu süresince, ağırlık kayıpları, suda çözünebilir kuru madde miktarı, titre edilebilir asitlik ve meyve eti sertliği incelenmiştir. Aynı zamanda belirli aralıklarla alman meyve örneklerinde fungal etmenlerin neden olduğu bozulmalar da saptanmıştır. Araştırma sonuçları, optimal derim zamanı olarak Starking Delicious için 24.09.1991, Golden Delicious için ise 14. 10. 1991 tarihleri en uygun sonuçları vermiştir. Diğer yandan, Semperfresh uygulaması her iki çeşit için de muhafaza süresini olumlu yönde etkilemiştir. ANA BİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ : Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Danışman) Yıl : 1993 Doç. Dr. Lâmi KAYNAK Yrd.Doç.Dr. Turgut YEŞİLO?LU Sayfa : 51
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DIFFERENT HARVEST TIMES AND SEMPERFRESH ON STORAGE OF STARRING DELICIOUS AND GOLDEN DELICIOUS Erkan AKGÜN ( M. S. Thesis ) In this experiment, the effect of different harvest times and an antitranspirant substance called Semperfresh were investigated storage of Starking Delicious and Golden Delicious widely grown in Burdur-Bucak. For this purpose, Starking Delicious apples harvested into three different times and Golden Delicious apples harvested into two different times. After that, the fruits were divided into two groups. The first group fruit were treated with 1 % Semperfresh. Then all fruits were stored at +ioC temperature with 85-90 % relative humidity in the storage rooms of Horticultural Department of Agricultural Faculty of Akdeniz University. During the storage periods weight losses, soluble solids content, titratable acidity and flesh firmness were analysed. Meantime, decays caused by fungi were also determined by taking samples certain intervals. The experiment results showed that, firstly harvested apples (September 24,1991 for Starking Delicious - October 14,1991 for Golden Delicious) were found the most suitable harvest time for both cultivars. On the other hand, the application of Semperfresh were also effected the storage of apples. DEPARTMENT : HORTICULTURE COMMITTE : Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ (Adviser) Year % 1993 Assoc. Prof.Dr. Lâmi KAYNAK Assist. Prof. Dr. Turgut YEŞÎLOÖLU Pages : 51