Adana Müzesi Roma İmparatorluk Dönemi lahitleri
Sarkophagus of Roman Imperial Period of Adana Museum
- Tez No: 280952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Roma İmparatorluk Dönemi içerisinde seri üretime geçildikten sonra lahitler sınıflandırıldığında, girlandlı lahitler, sütunlu lahitler, frizli lahitler, tabula ansatalı lahitler, sandık lahitler, yivli lahitler ve yarım işlenmiş lahitler göze çarpmaktadır.Adana Müzesi Roma İmparatorluk Dönemi Lahitleri toplam 20 adet olmakla beraber, bu lahitler arasında daha çok girlandlı lahitlere ait örnekler bulunmaktadır. Bu girlandlı lahitlerden biri Attika lahitlerinde görülen bir özellik olan ön yüzünde iki adet girland taşırken geriye kalanları ise Anadolu geleneğine uygun olarak üç girlandlıdır. Bunun dışında aralarında frizli lahit örneği, sütunlu lahit örneği, sandık lahit örneği de vardır. Ayrıca tamamen veya bir bölümü yarım işlenmiş lahitler de bulunmaktadır.Adana Müzesi Roma İmparatorluk Dönemi Lahitleri'nin mermer olanları Anadolu'nun Roma Dönemi içinde üretim yapan büyük lahit atölyelerinden ithal edilirken mermer olmayanlar ise yerel veya gezgin ustalarca imal edilmiştir. Söz konusu lahitler, Roma İmparatorluğu'nun diğer bölgelerinde bulunan lahitler ile tarihleme ölçütleri konusunda bir birliktelik sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
When the sarkophagi classified after the mass production in the Roman empire period, garland sarkophagi, friezes sarkophagi, columned sarkophagi, sarkophagi with tabula ansata, crate sarkophagi, fluted sarkophagi, and semi fabricated sarkophagi, attract the attention.As well as Adana Museum Roman Empire sapkophagi being totally 20, mostly the examples of garlanded sarkophagi exist in these sarkophagi. Whereas one of these sarkophagi carries two garlands-a feature seen in Attica sarkophagi-the rest are three garlanded, appropriate for the Anatolian tradition. Apart from this, there are columned, frieze and crate sarkophagi examples among them. Moreover, wholly or partly semi fabricated sarkophagi, exist, too.Whereas the marble ones of the Adana Museum Roman Empire period sarkophagi were imported from huge sarkophagi plants manufacturing in the Roman period of Anatolia, non-marbles were produced by local and explorer masters. The issued sarkophagi shows an association about the dating criteria with the other sarkophagi found in other areas of the Roman Empire.