İsmet Kür'ün hayatı, eğitimciliği ve Türk çocuk edebiyatına katkısı
The life, pedagogy of İsmet Kür and the contribution to the Turkish children literature
  1. Tez No: 280991
  2. Yazar: GÜLSÜN KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SERARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmada İsmet Kür'ün hayatından, eğitimle ilgili görüşlerinden, çocuk edebiyatına dair fikirlerinden ve bu alanda verdiği eserlerden bahsedilmiştir.Kendisi eğitimci, romancı, oyun yazarı, hikâyeci, şair, gazeteci ve araştırmacıdır.Onun eğitimle ilgili görüşleri aile, okul ve devlet üçgeninde şekillenir. İsmet Kür'ün kaleme aldığı sekiz romanın yedisi çocuklara yöneliktir. Sanatçı, çocuklar için tiyatro oyunları da kaleme almıştır. Romanlarında ve oyunlarında gerçekçi öyküler anlatmak suretiyle çocukları eğlendirerek eğitmeyi amaçlar. İsmet Kür'ün çocuklara yönelik eserlerinin yanında yetişkinler için kaleme aldığı şiir ve hikâyeleri de mevcuttur. Ayrıca sanatçı, pek çok yazar gibi gazetecilikle de uğraşmış çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. Bütün bu çalışmalarına ek olarak İsmet Kür'ün araştırma ve incelemeleri de bulunmaktadır. Bunların en önemlisi 1869-1928 yılları arasında yayımlanan çocuk dergilerini araştırıp incelemesidir.Kısaca İsmet Kür, çok yönlü bir eğitimci, sanatçı ve araştırmacıdır. Çocuk edebiyatı alanında çeşitli türlerde eserler vererek Türk çocuk edebiyatına önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, the comments about education and children literature of İsmet Kür and works on these fields are mentioned.İsmet Kür is educationist, novelist, author, poet, journalist and researcher.Her ideas about education is formed as family, school and government triangle. Seven novels of her works is intended to children. Also, she write a theatre play for children. İsmet Kür aims to educate children by amusing them by telling the realist stories in her novels. Besides novels, İsmet Kür has poems and tales for adults. Furthermore, she worked as columnist in various newspapers. In addition to these, İsmet Kür has a researches and surveys. The most important one is researches on children journal in the years between 1869-1928.In short, İsmet Kür is sophisticated educationist, artworker and researcher. She has made important and useful contributions to Turkish children literature by giving various kinds of works on children literature.