Çaydurt-Yeniçağa arasının genel jeolojisi ve malzeme ocaklarının mühendislik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 28100
  2. Yazar: KAZIM KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZ: Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu incelemede Çaydurt-Yeniçağa (BOLU) OTOYOL araştırmasında, bölgenin ve güzergahın Genel Jeoloji çalışması ile OTOYOL geçişin de dolgularda kullanılacak olan malzemelerin jeoteknik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bölgenin Jeolojisi, Otokton birimlerle temsil edilen Soğukçam kçt.Gölpazarı grubu ile Ciciler formasyonumdan oluşur.Otoktan birimlerin üstüne bindirmeli olarak Allokto olan Mengen Karmaşığı gelmektedir. Bütün bu birimleri Kızılcahamam volkanitleri ve Kuvaterner yaşlı Traverten, Alüvyon ve Yamaç molozları örtmektedir. Güzergahın Genel Jeolojisi için birimlerin stratigrafik özellikleri göz önüne alınarak 1/25000 ölçekli Genel Jeoloji harita ve kesitleri hazırlanmıştır. Güzergah üzerindeki birimlerin yüzey altındaki dağılımını ve jeoteknik özelliklerini belirlemek amacıyla 15-35 m. derinliğinde 210 adet araştırma sondajı ile 31 adet araştırma çukuru açtırılarak yerinde deneyler yapılmıştır. Arazi ve laboratuar deneyleride değerlendirilerek 1/5000 ölçekli Müh. Jeoloji haritası ve kesitleri hazırlanmıştır. Dolgularda kullanılacak malzemelerin jeoteknik özelliklerini tesbit etmek için labaratuar deneyleri yapılmış ve sonuçlandırılmıştır. Dolgu için güzergahtaki bütün ocakların malzemeleri, çeşitli km'lerdeki yarma malzemeleri ile sanat yapılarının kazılarından çıkan malzemeleri uygun niteliktedir. Üstyapı-Bitümlü karışımlar için Y-2, Y-3 ve Y-6 ocakları uygun nitelikte, Beton agregası içinde Y-6 ocağı uygun nitelikte olduğu için kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
?2- ABSTRACT The study that is prepared as post gradecate theisisıncludes Çaydurt-Yeniçağa (BOLU) Highway projects and invest i gates the geology of the direction and geotechnical properties of the material that will be used as a embankment material. The autocthonous units in the region are the Soğukçam limestone, The Gölpazarı Group and the Ciciler formation. The allactonous Mengen Complex is traoted over the autocthonous units. Kızılcahamam Volcanıtes, Quaternary aged, traverten, alluviun and slope debris overlies all the units of the region. 1/25000 scaled map and the cros-sections of the area was prepared by taking in to accout the stratigrophic properties of the units. For the purpose of the determination of the geotechnical propertres and the subsurface location of the units, 215 boreholes 15-35 m depth and 31 pit holes were opeded and insitu test hove been done. Consideng the field and laborotory tests, 1/5000 scaled geological map and sections was prepired. The laborotory tests were conducted for the determination of the geotechnical preperies. According to the test results, it is determed that bac. Materials from all borrow are as in the direction road cut materials from various km distances and materials excaveted for constraction are all converted for the embank ment materials. From Y-2, Y-3, Y-6 borrow areas were used for upper layer-bibuminous mixture, from of Y-6 borrow area for concrete agrepates.