İlköğretim okulları matematik programının merkez okullar ile taşımalı eğitim yapan okulların 4. ve 5. sınıflarındaki dört işlem, kümeler, kesirler konularına ait hedef ve hedef davranışların gerçekleşme düzeyi
The Degree of realisation of the behavioral objectives of the subjects of basic operations, setsand fractions at the fourth and fifth grades of the elemantary school mathematics programs in the central and the student carrie
  1. Tez No: 62295
  2. Yazar: ALAATTİN CERENO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET İLKÖ?RETİM OKULLARI MATEMATİK PROGRAMININ MERKEZ OKULLAR İLE TAŞIMALI E?İTİM YAPAN OKULLARIN 4. VE 5. SINIFLARINDAKİ DÖRT İŞLEM, KÜMELER, KESİRLER KONULARINA AİT HEDEF VE HEDEF DAVRANIŞLARIN GERÇEKLEŞME DÜZEYİ Cereno, Alaattin Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. Yaşar BAYKUL Eğitim Bilimleri Bölümü Eylül 1998, 207 sayfa Bu araştırmada halen uygulanmakta olan İlköğretim Matematik Programının, 4. ve 5. sınıflarına ait dört işlem, kümeler, kesirler konularının hedef ve hedef davranışlarına ulaşılabilirliği çalışılmıştır. Sosyo-ekonomik yönden gelişmiş ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü merkez okullar ile taşımalı eğitim yapan okul öğrencileri üzerinde yürütülen bu araştırmada, çalışma kapsamına giren konuların hedeflerine ve bu hedeflere ait davranışlara ulaşılabilirlikleri ayrı ayrı irdelenmiştir. Araştırmada Türkiye'deki tüm ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıflarının hedef alınması gibi bir durum olmadığından, bir evren ve onu temsil edici bir örneklem oluşturma yoluna gidilmemiştir. Araştırmanın deneklerini, sosyo ekonomik yönden gelişmiş ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü merkez okul (Kültür İlköğretim Okulu) ile taşımalı eğitim yapan okul (Çaydurt Çimento İlköğretim Okulu) 4. ve 5. sınıflarından random olarak seçilen ikişer şubedeki öğrenciler oluşturmuştur. Bu araştırma, bir ünitede yer alan matematik konularının hedef ve hedef davranışlarla sınırlı tutulmuştur. Sınıflardaki öğretimi kontrol altına almak için eğitim durumları araştırmacı tarafından hazırlanmış ve sınıfta bu eğitim durumlarını Kİuygulayacak olan öğretmenler, yine araştırmacı tarafından bu yönde eğitimden geçirilmişlerdir. Gruplara uygulanacak olan testlerin, araştırma gruplarına denk kabul edilen merkez okul ve taşımalı eğitim yapan okullarda deneme uygulaması yapılmış; madde analizleri yapılarak madde redaksiyonu tamamlanmıştır. Araştırma gruplarına, okuduğunu anlama ve sayısal yetenek testleri verilerek gruplar bu yönde denkleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki konularm hedeflerine ait davranışlarına ulaşılabilirliği görmek amacıyla her davranış çoktan seçmeli bir soru ile yoklanmıştır. Bu yoklama hem ön-test olarak öğretim öncesi hem de son-test olarak öğretim sonrası yapılmıştır. Araştırma verileri bu testlerden elde edilmiştir. Hedeflere ve davranışlara ulaşılma yüzdesinin alt sınırı 0.75 olarak kabul edilmiştir. Hedeflere ulaşılma yüzdesi olarak; o hedef altodaki davranışlardan 0.75 'e ulaşanların sayısının tüm davranışlara oranı alınarak bulunmuştur. Davranışlara ulaşılma yüzdesi olarak da her soruyu doğru cevaplandıran öğrenci sayısının tüm öğrencilere oranı alınarak hesaplanmıştır. Her iki okul türünün hedef ve hedef davranışlara ulaşılabilirliği, son- test yüzdeleri üzerinden z testiyle test edilmiş 0.01 düzeyinde manidar olup olmadıklarına bakılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Davranışlara ulaşılabilirlik açısından, merkez okul öğrencilerinin taşımalı eğitim yapan okul öğrencilerine göre genel olarak daha iyi durumda oldukları görülmüştür. Genel olarak merkez okul 4. sınıf öğrencileri 0.77, 5. sınıf öğrencileri 0.70 gibi bir öğrenme düzeyine ulaşırlarken; taşımalı eğitim yapan okulun 4. sınıf öğrencileri 0.48, 5. smıf öğrencileri 0.58 öğrenme düzeyinde kalmışlardır. Hedeflere ulaşılabilirlikte ise, genel olarak merkez okul 4. sınıfta 0.42, 5. sınıfta 0.60 düzeyine çıkılırken; taşımalı eğitim yapan okulda 4. sınıfta hiç bir hedefe tam olarak ulaşılamamış (0.00), 5. sınıfta 0.32 düzeyinde kalınmıştır. Bu sonuçlara göre, çalışılan hedef ve davranışlara ulaşılmada, manidar farklılıkların olduğu söylenebilir. Raporda ayrıca bazı önerilere yer verilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DEGREE OF REALISATION OF THE BEHAVIORAL OBJECTIVES OF THE SUBJECTS OF BASIC OPERATIONS, SETSAND FRACTIONS AT THE FOUTRH AND FIFTH GRADES OF THE ELEMANTARY SCHOOL MATHEMATICS PROGRAMS IN THE CENTRAL AND THE STUDENT CARRIED SCHOOLS IN BOLU Cereno, Alaattin Master Thesis Consultant: Prof. Dr. Yaşar BAYKUL Departman Of Educational Sciences September 1998, 207 Pages The purpose of this study is to determine the degree of realisation the Elementary Schools 'Mathematic Programs' subjects of four operations (Summation, Subratcion, Multiplication, Division), sets and fractions, at the 4 and 5th grades.At this study, the degree of realisation of objectives and behavioral objectives are examined seperately on the central schools and the students carried schools. Research groups (students) are randomly selected amoung the Kültür Elementary and Çimento Çaydurt Elementary Schools' 4 and 5th classes. In accordance with the purpuse of the study, tests are given to the students, then item analysis and item reductions are completed. To equalize the groups, Reading Comprehension and Numerical Abilty Tests are given. In order to teaching, a plan was prepared by the researcher given to the teachers of expremental classes and explained step by step.To determine lwether the researche groups are reached to the subjects (math programs') or not, each behavior is tested by a multiple choice question type. These tests are applied as pre-test and post-test and data needed for the research are collected as the degree of realisation of behavioral objectives. Students of two different school types of the degree of realisation of objectives and behaviorall objectives are examined by z test at the 0.01 significance level. Resuts obtained are scemmarizet as belows. It is illustrated that students at the central schools are better than the others in therms of realisation of behaviors. Realisation degree of the objectives were found in the 4th grades of the central and the students carried schools were 0.77 and 0.48, there figures were 0.70 and 0.58. The degree of realisation of the objectives in central schools of 4th grades were 0.77, the 5th grades were 0.70 and student carried schools were 0.60 and 0.32 in the 4th and 5th grades accordingly. There are some suggestions in the report.