Biyoloji uygulamaları ve tıbbi müdahaleler karşısında insan haklarının korunması
Protection of human rights against biologic implementations and medical interventions
  1. Tez No: 281010
  2. Yazar: MEHMET ALİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 597
Özet
Biyomedical alanda yaşanan yeni gelişmeler insan hakları hukuku alanında önemli çıkmazları da beraberinde getirmiştir. Bu yeni çıkmazlar biyoteknolojideki yeni gelişmelerin yansımaları olarak dünya genelinde pek çok tartışamaya neden olmuştur. Bu noktada geneleksel inhakları konseptinin bundan sonra aynı olmayacağı ve konunun farklı argümanlarla tekrar ele alınması gerekeceği ifade edilebilir. Örneğin işyerinde gerçekleştirilen ve ayrımcılığa yol açan gentetik test uygulamaları konusunda yeni çözünler bulmak gerekecektir. Buna göre, klonlamanın bilim tarafından mümkün kılmasının ardından insan hakları hukuku alanında kişinin genetik kökenini bilmesi hakkı ya da genetik gizlilik hakkı gibi yeni tür insan haklarının ortaya çıkmaya başlamıştır. Böylece yeni gelişmeler ?biyo insan hakları? olarak adlandırılabilen yeni bir kavramı beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte, son biyomedical yenilikler üreme alanındaki gelişmelerin yanı sıra fetuslarında dizaynedilebileceği yeni yöntemlere sahiptir. Genetik teknolojideki bu hızlı ilerlemenin ardından insan DNA'larının toplanması ve analizi konusu da bu gelişmelerden payını almıştır. Bugün, doku kan ve vücut sıvısı örneklerinin kullanılmasıyla kişinin mevcut ve gelecekteki sağlık durumuna ilişkin bilgilere ulaşılabilmektedir. Kısaca, bu çalışma biyoloji uygulamaları ve tıbbi müdahaleleri insan hakları hukuku bakımından ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in biomedicine caused considerable conversion in the area of human rights law. This new dilemmas gave rise to many discussions all around the world as reflections of these developmets on the biomedical technology. On this point, we can mention that hereafter traditional human rights concept will not be same and it will be required to reconsidering this issue with different arguments. To illustrate, because of the genetic tests carry out in workplace we will need to find new solutions about the implements which leads to discirimination. According to this, after the possibility of human cloning by science, new varieties of human rights commenced to emerge in the human rights law like right to genetic privacy or right to know ones genetic origin. Thus, recent developments bring a new concept that can be named as a ?biohuman rights?. With this way, we can provide a better protection against all violations that head toward to human health safety or homo sapien. Nevertheless, recent innovations in biomedical area have new methods on designing fetuses as well as developments about human reproduction. In the wake of rapid progress in genetics technologies, collecting and analyzing of human DNAs receive its share form these innovasions. Today, informations about an individual?s present and future health can be reached with using small samples of tissue, blood or other body fluids. Shortly, this study deal with biologic implementations and medical interventions interms of human rights law.