İnen aort akım paternleri ve farklı klinik durumlarda akım paterni değişimi
Flow patterns in descending aorta and its relation with disease processes
  1. Tez No: 281012
  2. Yazar: IŞIL ATASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Geçtiğimiz 20 yılda yapılan çalışmalarda aortta vorteks, rotasyonel ve retrograd akımların mevcut olduğu saptanmıştır. Ayrıca çıkan aort ve mid arkus bölgesinde sekonder akım oluşumunun aort kökünde akımın başlangıç şekline bağlı olduğu gösterilmiş ve sol ventrikül içerisinden köken alan rotasyonel momentumun,akım paternlerinin oluşumunda rol oynayabileceği öne sürülmüştür.Fakat mevcut çalışmalar aort modelleri veya sağlıklı bireyler üzerinde yapılmış olduğundan belirli hastalıklarda akım paternlerindeki değişim veya akım paterni değişimlerinin neden olduğu patolojiler hakkında çok sınırlı bilgi mevcuttur. Bu çalışmanın amacı KKY, AF gibi çeşitli hastalık durumlarında inen aort akım paternlerini incelemek ve varsa bu hastalıklara bağlı oluşan akım paterni değişimlerini saptamaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ocak 2007-Mayıs 2009 tarihleri arasında çeşitli endikasyonlarla TÖE uygulanmış 140 hasta alınmıştır. Bu hastaların mevcut ekokardiyografi görüntülerinden inen aort akım paternleri incelenmiş; sistol ve diyastolde rotasyonel akım mevcudiyeti araştırılmış ve sistol ve/veya diyastolde rotasyonel akım mevcut olan hastaların akım dönüş yönü saptanmıştır. Ek olarak inen aort intima media kalınlığı ölçülmüştür. Hastaların mevcut klinik durumları ile akım paterni değişimleri arasındaki ilişki ve akım paterni değişimi ile intima media kalınlığı arasındaki ilişki araştırılmıştır.BULGULAR: Çalışmaya alınan 140 hastanın (76 erkek,64 kadın) yaş ortalaması 62,32±13,72 idi. Hastaların TÖE esnasında 52'si (%37,1) sinüs ritminde;88'i (%62,9) AF ritmindeydi. Sinüs ritmindeki 52 hastanın 32'sinde (%61,5) sistolde chiaral asimetri izlenirken, 20'sinde (%38,5) sistolde chiaral asimetri izlenmemiştir. Atriyal fibrilasyonlu hastaların ise 28'inde (%31,8) sistolde chiaral asimetri izlenirken, 60'ında (%68,2) sistolde chiaral asimetri izlenmemiştir. Ki kare testi ile ritim-sistolik chiaral asimetri ilişkisi incelendiğinde anlamlı fark saptanmıştır. Genel hasta grubunda ROC eğrisi analizlerine bakıldığında ritimden bağımsız olarak düşük EF (EF
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: During the last 2 decades, the presence of vortex, rotational and retrograde flow has been recognized in different studies. In these studies, the nature of the secondary flow development in the ascending aorta, as well as in the mid-arch region, has also been shown to depend on the nature of the entry of blood at the aortic root and it is suggested that the possibility of rotational momentum originating in the left ventricle is carried forward into aorta. In the previous studies data were obtained mainly from aortic models and healthy volunteers; so that there are very limited data regarding discrepancies in flow patterns in different clinical conditions and about the pathological conditions related to these changes in flow patterns. The objective of this study is to examine the flow patterns in descending aorta in different clinical conditions and to search for the relation of these flow patterns with different disease processes.MATERIAL AND METHODS: In this study we included 140 patients who were referred for TEE with different clinical indications between January 2007 and May 2009. From the TEE images of these patients, descending aorta systolic and diastolic rotational flow patterns and direction of the rotational flow were investigated. We also measured the intima media thickness of descending aorta. We investigated the relation between flow patterns and different clinical conditions and also we searched for the relation between different flow patterns and intima media thickness of descending aorta.RESULTS: Mean age of 140 patients (76 male, 64 female) included in the study was 62,32±13,72. 52 patients (%37,1) were in sinus rhythm and 88 patients (%62,9) were in atrial fibrillation at the time of the process. In 32 of 52 patients that were in sinus rhythm, we observed systolic chiaral asymmetry and in remaining 20 patients in sinus rhythm there were no systolic chiaral asymmetry. In 28 of 88 patients who were in atrial fibrillation, we observed systolic chiaral asymmetry; but in 60 of 88 patients there were no systolic chiaral asymmetry. We found significant relation between the rhythm of the patient and systolic chiaral asymmetry. When we looked through ROC curve analysis in the whole study population; low EF (EF