Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda RIFLE ve AKIN sınıflandırmalarına göre akut böbrek yetmezliği insidansı ve risk faktörleri
The incidence and risk factors of acute renal failure in critically ill patients according to RIFLE And AKIN classifications
- Tez No: 281014
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İlk ve Acil Yardım, Nephrology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda RIFLE ve AKIN sınıflandırmalarına göre ABY insidansı, ABY için risk faktörlerinin araştırılması ve RIFLE ile AKIN sınıflandırmalarının karşılaştırılması planlandı. Gazi Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2008 ? Temmuz 2010 tarihleri arasında yatan 396 hasta çalışmaya alındı. Hastaların YBÜ'ye yatışları sırasındaki laboratuar değerleri ve YBÜ'ye kabulleri sırasındaki glaskow koma skorlaması, ilk 24 saatteki APACHE II ve SOFA skorları ile YBÜ'de yatışları süresi boyunca hesaplanan en kötü RIFLE ve AKIN dereceleri kaydedildi. RIFLE hesaplaması için hastaların bazal sKr değerleri MDRD formülüne göre GFH 75 ml/dk olacak şekilde hesaplandı. AKIN sınıflandırması ise hastaların yatış süresi boyunca 48 saatlik periyodlar içindeki en yüksek sKr değeri yükselmesi dikkate alınarak yapıldı. RIFLE sınıflamasına göre 396 hastanın 218'inde ABY tespit edildi (Risk grubunda 44, hasar grubunda 68, yetmezlik grubunda 106 hasta). Risk grubundaki hastaların ölüm oranındaki yükseklik anlamlı değilken, hasar ve yetmezlik grubundaki hastaların ölüm oranı anlamlı düzeyde yüksekti. AKIN sınıflamasına göre 396 hastanın 182'sinde ABY geliştiği tespit edildi (evre 1'de 79, evre 2'de 13 hasta, evre 3'te 90 hasta). Evre 2 ve 3 gruplarına giren hastaların YBÜ'deki ölüm oranları anlamlı düzeyde yüksekti. RIFLE sınıflamasına göre ileri yaş, yüksek APACHE II ve SOFA skorları, düşük glaskow koma skoru, YBÜ'de uzamış kalış süresi, eşlik eden hipertansiyon varlığı, düşük bikarbonat ve pHdeğerleri ABY gelişimi için bağımsız risk faktörleri iken AKIN'a göre genç yaş, yüksek APACHE II ve SOFA skorları, uzamış YBÜ'de kalış süresi, eşlik eden hipertansiyon varlığı ve düşük pH düzeyleri ABY gelişimi için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. RIFLE'in YBÜ'deki sağkalım üzerine etkisi anlamlı değilken, AKIN'ın sağkalım üzerine etkisi anlamlıydı. RIFLE ve AKIN sınıflandırmalarının hastane içi sağkalım üzerine etkileri değerlendirildiğinde, her iki sınıflandırmanın da sağkalım üzerine etkisi anlamlı olarak saptandı. Hastaların, en fazla yetmezlik ve evre 3 grubunda olması YBÜ yatış süreleri boyunca ABY'nin ilerlediğini göstermekteydi. Bunun yanında ABY gelişen hastaların mortalite oranları da yüksekti. RIFLE ve AKIN sınıflandırmalarına göre tanımalanan ABY oranları, risk faktörleri ve sağkalımüzerindeki farklılıklar; her iki sınıflandırma kriterlerindeki farklılıklardan, RIFLE için hastaların bazal sKr değerleri bilinmediğinden MDRD'ye göre her hasta için GFH 75 ml/dk olacak şekilde bazal sKr değeri alınmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu çalışmada hastaların idrar miktarlarına ulaşılamadığından sadecesKr'lerine göre ABY'nin tanımlanmış olması ABY evrelerindeki ve ABY gelişim oranlarındaki farklılığa neden olabilir. RIFLE'a göre ABY oranı daha fazla olsa da YBÜ için sağkalımı değerlendirmede AKIN daha hassas görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this trial, our aim was to evaluate the incidence and risk factors for acute renal failure (ARF) classified according to AKIN and RIFLE systems and to compare these classifications with each other. Totally 396 patients were recruited from Intensive Care Unit (ICU) of the Gazi University Faculty of Medicine between January 2008 and July 2010. Onadmission, for all patients laboratory values, glaskow coma scores, APACHE II and SOFA scores were evaluated. Basal creatinine levels of all patients were calculated by assuming GFR as 75 ml/min according to MDRD formula for RIFLE classification. AKIN classification was performed according to the highest increase in creatinine levels in 48 hour periods during hospitalization. Most serious AKIN and RIFLE scores were recorded. According to RIFLE classification, 218 of 396 patients were classified as ARF (44 ones in risk group, 68 ones in injury, 106 ones in failure). Patients in injury and failure groups had higher mortality rates. According to AKIN classification system, 182 of 396 patients had ARF ( 79 ones in stage 1, 13 ones in stage 2, 90 ones in stage 3). Patients in stage 2 and 3 had higher mortality rates. Advanced age, higher APACHE II and SOFA scores, lower glaskow coma scores, long lenght of stay in ICU, presence of hypertension, low bicarbonate and pH levels were detected as independent risk factors for development of ARF according to RIFLE system. Younger age, higher APACHE II and SOFA scores, long length of stay in ICU, presence of hypertension, low ph levels were detected as independent risk factors for development of ARF according to AKIN system. ICU survival was significantly related with AKIN classification but not with RIFLE classification. Hospital survival was related with both classification systems. Observation of majority of the patients with ARF into failure group and stage 3 according to RIFLE and AKIN systems respectively could be attributable to progression of ARF to severe classes in ICU stay. Additionally, the mortality rates were higher in patients with ARF. The differences in numbers of patients classified as ARF, risk factors for development of ARF and survival rates in both groups could be caused of distinct classification criteria and assumption of GFR as 75 ml/min for RIFLE system. We could not evaluate the urine output criteria because of insufficient data for urine collection for both systems. So, this could lead to discrepancy in stages and incidence of ARF. Although, ARF incidence was higher according to RIFLE system, AKIN seems more sensitive in case of ICU survival.