Yoğun bakım hastalarında akut böbrek hasarının en erken ve tam anlamıyla tanımlamada ngal proteini ile rıfle ve akın kriterleri arasındaki ilişki
- Tez No: 457606
- Danışmanlar: PROF. DR. ITIR YEĞENAĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), hastanede ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ)''inde yatan hastalarda sık görülen bir komplikasyondur. Hastaların mortalitesini arttırmasına ek olarak toplumda kronik böbrek yetmezliği (KBY) gelişme riskini de arttırır. Yani bu komplikasyonun gelişmesi veya gelişiminin engellenmesi çok önemlidir. Son zamanlarda özelikle YBÜ'de yatan hastalarda ABH gelişimini engellemek ve erken teşhiş edebilmek amacı ile hasta yatışında risk değerlendirmesi yapmak ve bazı biyobelirteçlerin kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı; tübüler hasarda erken biyobelirteç olarak kullanılan nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) düzeylerini test ederek sonrasında ABH gelişebilecek yoğun bakım hastalarını erken tespit etmektir. Yoğun bakım ünitesinde yatan ortalama yaşları 59 olan 107 hasta ( 48 erkek/59 kadın ) çalışmaya dahil edildi. On sekiz yaşından büyük, kronik böbrek yetmezliği öyküsü olmayan ve rasgele seçilen hastaların klinik ve laboratuar verileri toplandı.Yoğun bakım ünitesine yatışlarının ilk 48 saati içinde alınan serum ve idrar örnekleri mikroeliza yöntemi ile çalışılarak NGAL sevileri belirlendi. Hastalar ilk 48 saat ve 7 günlük takipleri sonrası RIFLE ve AKIN kriterlerine göre sınıflandırıldı. Akut böbrek hasarı derecesi artarken hem idrar hem serum NGAL sevilerinin de arttığı saptandı. Bu bulgulara göre RIFLE-R ve RIFLE olmayanlar arasındaki serum ve idrar NGAL sevileri istatistiksel anlamlı fark oluşturmazken, RIFLE-I ve RIFLE-F olanlarda istatistiksel anlamlı fark olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Acute Kidney Injury (AKI) is a frequent complication among the hospitalized and intensive care unit (ICU) patients. To avoid the occurrence of this complication especially in ICU patients, recent risk assessment methods are being tried on acceptance of patients to ICU. Some bio-markers, as well, have been ivestigated for early detection and prevention of AKI. The aim of this study is to test neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) which is an early biomarker for tubular injury; in the determination of AKI development among ICU patients . Hundred and seven ICU patients (48 male/59 female) with a mean age of 59 were included in the study. Patients older than 18 years and having no history of chronic renal failure were randomly picked up and their clinical and laboratory data were recorded. Serum and urine NGAL levels were determined by micro-ELISA method within the first 48 hours of patients in ICU. The patients were classified according to RIFLE and AKIN criteria during the first 48 hours and following seven days. Serum and urine NGAL levels were found to be increased as the stage of AKI increases. The difference between serum and urine NGAL levels was not statistically significant for R-RIFLE and non-AKI patients whereas I-RIFLE and F-RIFLE values were found significantly different.