Opere endometrium kanseri olgukarında periferik androjen düzeylerinin diğer nedenlerle TAH-BSO yapılmış olgularla karşılaştırılması ve adrenal glandların endometrium kanseri üzerindeki olası etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of peripheral androgen levels in endometrial cancer cases with cases undergoing TAH-BSO for other reasons and evaluation of the possible effect of adrenal glands on endometrial cancer
  1. Tez No: 972673
  2. Yazar: YASEMİN ERCAN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. CİHANGİR ORHON, DR. AHMET ERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Postmenopozal dönemde overler ve adrenal glandlardan salgılanan östrodiol ve östron miktarı yok denecek kadar azdır. Postmenopozal dönemdeki kadınlara yapılan Total Abdominal Histerektomi ve Bilateral Salphingooferektomi (TAH - BSO), dolaşımdaki östron (E1) ve östrodiol (E2) serum düzeylerinde hiçbir değişime yol açmazken testosteron düzeyinde anlamlı bir düşüşe neden olmaktadır (1). Obezite endometrium kanseri için bir risk faktörüdür. Relatif risk 10-23 kg fazlalığı olanlarda 3 kat daha fazlayken, 23 kg'ın üzerinde, bu risk 10 kat artmaktadır. Bunun sebebi yağ dokusunda artmış olan androstenodionun östrona aromatizasyonu ve dolayısıyla artmış endometrial stimülasyona neden olması şeklinde açıklanmaktadır (2). Kadınlarda endojen ve eksojen östrojenin etkileri konusunda yeterli bilgi bulunmasına rağmen, androjenler ve bunların postmenopozal dönemdeki etkileri hakkında yeterli bilgi ve araştırma bulunmamaktadır. Menopozda testosteron düzeylerinde azalma olmadığı birçok çalışmada gösterilmiştir ve en önemli testosteron kaynağı olarak da overler gösterilmiştir (3, 4). Postmenopozal dönemde overlerden ve adrenal bezlerden salgılanan androstenodion, periferik yağ dokusunda aromatizasyon ile östrona çevrilerek endometriumu etkilemektedir. Ayrıca obezite, periferik yağ dokusundaki döngüyü uyararak endometrium kalınlığını artırmaktadır. Endometrium hiperplazisi saptanan hastalarda alınan kan örneklerinde androjen ve östrojen düzeyleri, hiperplazi saptanmayan olgulara göre daha yüksek olarak bulunmuştur. Bu bulgu, Vitoratos ve arkadaşlarının (5) endometrial hiperplazide sadece östrojenler değil, androjenlerin de önemli olduğunu gösteren görüşünü desteklemektedir. Seks Hormon Bağlayan Globülin (SHBG), steroid hormonları bağlayan bir plazma glikoproteinidir ve bu hormonların taşınmasından sorumludur. SHBG büyük oranda karaciğerde sentezlenmektedir. Sentezi, androjen ve östrojenin plazma konsantrasyonlarından, tiroid hormonlarından, insülin düzeylerinden ve obezite gibi faktörlerden etkilenir. SHBG'nin plazma konsantrasyonu, bağlı ve serbest seks hormonlarının tayininde önemlidir. Testosteron/SHBG oranı, serbest testosteron düzeyinin ve androjenik aktivitenin gösterilmesinde önemli bir parametredir. Obezitenin varlığının tespitinde kullanılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ), vücut ağırlığı ve vücut yüzölçümüne bölünerek hesaplanır: VKİ = Vücut ağırlığı (kilogram olarak) / vücut yüzölçümü (m² olarak). Ortalama bir yetişkinde vücut kitle indeksi 25'tir. Bu değer 28'i geçtiğinde, tedavi gerekebilir. Vücut kitle indeksinin 30 olması, vücut ağırlığının yaklaşık olarak %30 fazla olduğu anlamına gelir ve bunun üzerindeki değerlerde yüksek mortalite görülür. Bu araştırmanın amacı, obezite ile ilişkili olarak, opere edilip endometrium kanseri olan olgulardaki periferik androjen düzeylerinin VKİ ile bağlantısını ve diğer benign nedenlerle TAH - BSO yapılmış olgularla karşılaştırarak, periferik dokulardaki aromatizasyonun ve adrenal bezlerin endometrium kanseri üzerine olası etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
During the postmenopausal period, the ovaries and adrenal glands secrete negligible amounts of oestradiol and oestrone. Total abdominal hysterectomy and bilateral salpingo-oophorectomy (TAH-BSO) performed on women in the postmenopausal period do not change circulating serum levels of oestrone (E1) and oestradiol (E2), but they cause a significant decrease in testosterone levels (1). Obesity is a risk factor for endometrial cancer. The relative risk is three times higher in those with an excess weight of 10-23 kg, and it increases tenfold in those with an excess weight over 23 kg. This is explained by increased aromatization of androstenedione to estrogen in adipose tissue, leading to increased stimulation of the endometrium (2). Although there is sufficient information on the effects of endogenous and exogenous estrogen in women, research on androgens and their effects during the postmenopausal period remains limited. Many studies have shown that testosterone levels do not decrease during menopause, and the ovaries are identified as the primary source of testosterone (3,4). During postmenopause, androstenedione secreted by the ovaries and adrenal glands is converted to oestrone through aromatization in peripheral adipose tissue, impacting the endometrium. Additionally, obesity stimulates peripheral adipose tissue activity, increasing endometrial thickness. In patients with endometrial hyperplasia, blood samples revealed higher levels of androgens and estrogens compared to those without hyperplasia. This supports the view of Vitoratos et al. (5) that both estrogens and androgens are important in endometrial hyperplasia. Sex Hormone Binding Globulin (SHBG) is a plasma glycoprotein that binds steroid hormones and facilitates their transport. SHBG is primarily synthesized in the liver, and its production is influenced by plasma levels of androgens, estrogens, thyroid hormones, insulin, and factors like obesity. The plasma concentration of SHBG is crucial for determining the proportion of bound versus free sex hormones. The testosterone/SHBG ratio helps assess free testosterone levels and androgenic activity. The Body Mass Index (BMI), used to evaluate obesity, is calculated by dividing body weight by body surface area: The average BMI for adults is 25. Values exceeding 28 require treatment. A BMI of 30 indicates that body weight is approximately 30% above normal, with higher mortality rates associated with such levels. The aim of this study is to investigate the relationship between peripheral androgen levels in cases of operable endometrial cancer and BMI, comparing them with cases where TAH-BSO was performed for benign reasons, and to explore the potential influence of aromatization in peripheral tissues and the adrenal glands on endometrial cancer.