Bening nedenler ile total abdominal ve laparaskopik histerektomi/bilateral salpigooferektomi (BSO) yapılan perimenopozal olgularda, cerrahi menopoza bağlı gelişen endojen melatonin seviyesi değişiklikleri ve bununla ilişkili duygu durum bozukluklarına etkilerinin değerlendirilmesi
Total abdominal and laparoscopic for benign reasonsin perimenopausal cases undergoing hysterectomy/bilateral salpygoophorectomy (BSO),endogenous melatonin level changes due to surgical menopause andevaluation of its effects on related mood disorders
  1. Tez No: 850833
  2. Yazar: SLEVA SOLĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bening nedenler ile Total Abdominal Histerektomi (TAH) / Total Laparaskopik Histerektomi (TLH) + Bilateral Salpinjooferektomi (BSO) yapılan perimenopozal olgularda, cerrahi meopaza bağlı gelişen endojen melotonin seviyesi değişiklikleri ve bununla ilişkili duygu durum bozukluklarına etkilerinin değerlendirlmesi' çalışmanın amacıdır. Bu çalışmada veriler prospektif olarak incelenecektir. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma; 40-50 yaş arasındaki bening nedenler ile TAH/TLH + BSO yapılan perimenopozal kadın olgularda, cerrahi meopaza bağlı gelişen endojen melotonin seviyesi değişiklikleri ve bununla ilişkili duygu durum bozukluklarına etkilerinin prospektif olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. 01.07.2023 ve 01.12.2023 arasında Üniverisite hastanemizin Kadın Doğum ve Hastalıkları bölümünde yatarak TAH/TLH+BSO operasyonu yapılan 40-50 yaş arası kadın hastalar bu çalışmaya dahil edilecektir. Çalışmadaki tüm hastalardan Helsinki insan hakları beyannamesi uyarınca gönüllük esası ile hasta onam alınmıştır. Cerrahi öncesi ve sonrası hastaların laboratuar ve kan melotonin değeleri ile duygu durum analiz indeksi formları doldurularak hasta föylerine kaydedilmesi planlandı. Sonuçlar değerlendirlerek istatiksiksel analiz yapılması planlandı. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirmeye 30 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 41-50 arasında değişmekte olup medyan ve ortalama hasta yaşı 48 idi. Gravide 1-8 arasında değişirken medyan gravide sayısı 2, parite sayısı ise 1-6 arasında değişmekte olup medyan parite sayısı da 2 idi. Geçirilmiş operasyon hastaların %40'ında (12 kişi) görülmüştür. Endikasyonların %73,3'ü (22 kişi) myoma uteri ve %26,7'si (8 kişi) ise myom olduğu belirlenmiştir. Hastaların %63,3'ünde (19 kişi) TLH+BSO operasyonu, %36,7'sine (11 kişi) ise TAH+BSO operasyonu yapılmıştır. Operasyon öncesindeki FSH ve LH ölçümleri operasyon sonrasında artış gösterirken, E2 ölçümü operasyon sonrasında azaldığı belirlenmiştir. Uykusuzluk şiddeti indeksi skorlarının sınıflandırmaları incelendiğinde; operasyon öncesi ile operasyon sonrası 1.hafta dağılımları benzer sonuçlar gösterirken, 3.ayda hastalarda orta ve şiddetli uykusuzluk şiddeti oranının arttığı görülmüştür. Beck anksiyete ölçek skorlarının sınıflandırmaları incelendiğinde; operasyon öncesi ile operasyon sonrası 1.hafta dağılımları aynı çıkarken, 3.ayda hastalarda şiddetli anksiyete oranının arttığı görülmüştür. Vazomotor ölçek skorlarının sınıflandırmaları incelendiğinde; operasyon öncesi ile operasyon sonrası 1.hafta dağılımları benzer dağılım gösterirken, 3.ayda hastalardaki orta ve şiddetli vazomotor oranının arttığı görülmüştür. Beck depresyon ölçek skorlarının sınıflandırmaları incelendiğinde; operasyon öncesi ile operasyon sonrası 1.hafta dağılımlarının benzer olduğu görülürken, 3.ayda hastaların şiddetli depresyon oranının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to evaluate the changes in endogenous melatonin level due to surgical meopause and its effects on mood disorders in perimenopausal cases who underwent Total Abdominal Hysterectomy (TAH) / Total Laparoscopic Hysterectomy (TLH) + Bilateral Salpingo-oophorectomy (BSO) for benign reasons. In this study, the data will be examined prospectively. Material and Methods: This study; It aims to prospectively evaluate the effects of endogenous melatonin level changes due to surgical meopause and its effects on mood disorders in perimenopausal women aged 40-50 who underwent TAH/TLH + BSO for benign reasons. Female patients between the ages of 40-50 who underwent TAH/TLH+BSO operations in the Gynecology and Obstetrics Department of our University hospital between 01.07.2023 and 01.12.2023 will be included in this study. In accordance with the Helsinki declaration of human rights, informed consent was obtained from all patients in the study on a voluntary basis. It was planned to fill in the laboratory and blood melatonin values ​​and mood analysis index forms of the patients before and after surgery and record them in the patient sheets. The results were evaluated and a statistical analysis was planned. Results: 30 patients were included in the evaluation within the scope of the study. The ages of the patients ranged between 41 and 50 years, and the median and mean patient age was 48 years. While the gravide ranged from 1 to 8, the median gravide number was 2, the parity number ranged from 1 to 6, and the median parity number was 2. Previous surgery was seen in 40% of the patients (12 people). It was determined that 73.3% (22 people) of the indications were uteri myoma and 26.7% (8 people) were myoma. TLH+BSO operation was performed in 63.3% (19 people) of the patients, and TLH + BSO operation was performed in 36.7% (11 people) of the patients. TAH+BSO operation was performed. While pre-operative FSH and LH measurements increased after the operation, E2 It was determined that the measurement decreased after the operation. When the classifications of insomnia severity index scores are examined; While the distributions of the preoperative and postoperative 1st week showed similar results, it was observed that the rate of moderate and severe insomnia increased in patients in the 3rd month. When the classifications of Beck anxiety scale scores are examined; While the distributions of the preoperative and postoperative 1st week were the same, it was observed that the rate of severe anxiety increased in the patients in the 3rd month. When the classifications of vasomotor scale scores are examined; While the pre-operative and post-operative 1st week distributions were similar, it was observed that the moderate and severe vasomotor rate in the patients increased in the 3rd month. When the classifications of Beck depression scale scores are examined; While the distributions of the 1st week before and after the operation were similar, it was observed that the rate of severe depression in the patients increased in the 3rd month. There was a statistically significant difference in the“Physical Function”,“Physical Role Difficulty”,“Emotional Role Difficulty”and“Energy/Vitality/Vitality”scales among the SF-36 scale scores of the patients before the operation, 1st week after the operation and 3rd month after the operation.