Cevizlerde (Juglans regia L.) flavan içerikleri ile aşı başarıları arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28104
  2. Yazar: TURAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, 1989 - 1992 yılları arasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde; cevizlerde aşılama basanları ile flavanlar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi, yongalı güz asısında kaynaşmanın anatomik ve histolojik olarak incelenmesi ve aşılama bölgesinde flavanların hareketliliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada iki yaslı ceviz f Juglans regia L.) çöğürleri kullanılmış ve aşılama yongalı göz aşılama metoduna göre yapılmıştır. Aşılama basanları en yüksek olarak Şubat ayında (% 100), en düşük olarak da Haziran ayında (% 32) belirlenmiştir. Yongalı asılarda kaynaşma seyrinin diğer meyve türlerindeki kaynaşma seyrinden önemli bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Aylık fasılalarla yürütülen ası çalışmalarından elde edilen aşılama basanları ile bu dönemlerde alınan yıllık sürgünlerin floem dokusunda bulunan katehinler arasında pozitif bir korelasyon (r= 0.548) ve aşılama basanları ile diğer flavanlar (epikatehin, biflavan, oligomer flavan) arasında negatif bir korelasyon (r= -0.879) bulunmuştur. Flavanların, aşılama bölgesinin üst kısmında aşılamadan 60 gün sonra, aşılama günü belirlenen değerlere göre % 25.38 oranında azaldığı; aynı dönem içerisinde orta bölgede%8.37 ve alt bölgede %37.56 oranlarında arttığıVI arasında negatif bir korelasyon (r= -0.077) ve orta bölge ile alt bölge arasında pozitif bir korelasyon (r= 0.655) belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, cevizde aşılamaların, flavanların en düşük oranda belirlendiği Şubat - Mart aylarında yapılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
These experiments were conducted between 1989 and 1992 in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of YUzUnclI Yıl. As experimental material walnut seedlings f Juglans regia L.) were used. The aim of the study was to determine the percentage of success chip budding method on walnut and relations between the success of grafting and total flavone, flavones, catechins. The accumulation state of flavones at grafting place and histo- anatomical developments at the union of walnut grafts were investigated also. The highest grafting success was determined in February (100 %) and March (98 %) and the lowest was determined in June (32 %). The correlations were obtained between catechins contents of the phloem tissue of the scions and success of grafting or other flavones and success of grafting as (r= 0.548) and (r= -0.879) respectively. In addiation, flavones amount reduced at ratio 25.38 % at the above part of grafting area on the other hand it increased at the ratio 37.56 % at the down part of grafting place after 60 days from grafting. By this results it may be conclude that suitable grafting time for walnut is February-March when the flavones amount of scions were the lowest level.