Çukurova koşullarında çemen (Trigonella foenumgraecum L.) +İtalyan çimi (Lolium multiflorum L.)'nin farklı karışım oranları ve biçim zamanlarının verim ve verimle ilgili bazı önemli özelliklere etkisi üzerine bir ...
- Tez No: 28105
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ill ÖZ Çukurova Bölgesinde çemenin İtalyan cimi ile karışım halinde yetiştirilme olanaklarının araştırıldığı bu çalışmada farklı karışım oranları ve biçim zamanları ele alınmıştır. Bu araştırmada, bitki boyu. yeşil ot ve kuru ot verimi yönünden ele alınan karışım oranları arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Kuru ot verimi en yüksek 349.93 kg/da ile 10 Nisan tarihinde yapılan biçimlerden, en düşük ise 194.40 kg/da ile 10 Mart 'ta yapılan biçimlerden elde edilmiştir. Araştırmada ele alınan karışım oranları yönünden, botanik kompozisyondaki en yüksek çemen oranı %80 çemen + %>20 İtalyan çimi içeren karışımlardan, en yüksek İtalyan çimi oranı ise %50 çemen + %50 İtalyan çimi içeren karışımlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out for examining the effect of different cutting dates and seeding rates on the yield compenents of fenugreek + ryegrass mixture in çukurova region. As a result of this study, there weren't determined sıgnaf icantly difference at the seeding ratio for plant height, green and dry fodder yield. The highest dry fodder yield was obtained from cutting on April lO*1“' (349.3 kg/da), while the lowest one on March lO*1”* (194 kg/da). The highest ratio of fenugreek obtained from 80%, fenugreek + 20% ryegrass and the highest ratio of ryegrass obtained from 50% fenugreek + 50% ryegrass from seeding rate