Seyhan nehrinin (Adana Merkez ilçe ) sınırları içinde kalan bölgesindeki alg populasyonunun incelenmesi ve kirlilik indikatörü alglerin tesbiti
- Tez No: 28103
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZ bu çalışmada, Seyhan Nehri 'nin Adana Merkez ilçe sınırları içindeki kısmı ile Sarıçam Deresinin bu kalitesi ve alg populasyonu araştırılmış, kirlilik ve algler arasında ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda fiziksel ve kimyasal verilere güre, Ceyhûn Nehrinin kirlenme tehditi altında olduğu, Sarıçam deresinin ise kirli olduğu tespit edilmiştir. Çalışma süresince alınan örneklerde Bacillariophyta ' ya ait 28, Chiorphyta * ya ait 15, Cyanophy ta ' ya ait 7, Euglenophy ta ' ya ait 4 Pyrrophy ta * ya ait 2, Chrysophyta ve Gryptophyta * ya ait l'er adet olmak üzere toplam 58 cine bulunmuştur. I bunlar arasında, kirlilik ındikatörü algler tespit edilmiş, bunlarda fiziksel ve kimyasal analizlerle ortaya Konan kirliliği destekledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the water quality and algae population were investigated in the part of Adana City Barder of Seyhan River and Sarıçam Stream. It was also tried to develope a relation in between pollution and algae. At the end of this study, it wae determined that. Seyhan River is under treath of pollution and Sarıçam Stream ie already polluted. During the research, total 58 genus in which 28 genus of Baci 1 lar iophyta, 7 genus of Cyanophyta, 15 genus of Chiorophyta, 4 genus of Euglenophy ta, 2 genus of Pyrrnphyta, 1 genus of Chrysophyta and Cryptophyta were found. As a result, pollution indicator of algae were prjtermined. It was also concluded that algae population supported the pollution which determined by physical and one m t ca J analysis.