Hipofiz adenomlarının tanısında yardımcı bir yöntem olarak transkripsiyon faktörlerinin ( Pit-1, T-pit, SF-1) rolü
Role of transcription factors (pit-1, t-pit, and sf-1) in the diagnosis of pituitary adenomas as a supporting method
  1. Tez No: 281048
  2. Yazar: EMEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK BAYINDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hipofiz bezi endokrin salgı fonksiyonuna sahip çeşitli hücreleri içerir. Laktotrop hücreler prolaktin (PRL), somatotrop hücreler growth hormon (GH), kortikotrop hücreler adrenokortikotropin (ACTH), tirotrop hücreler tiroid stimulan hormon (TSH), gonadotrop hücreler folikül stimulan hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH) salgılar. Bu hücrelerden köken alan tümörler farklı histopatolojik ve klinik özellikler gösterirler. Bu farklılıkları anlamak, bu tümörleri sınıflayabilmek ve böylece daha etkin tedavi uygulayabilmek için gereklidir.Son zamanlarda hipofiz adenomlarının alt tiplerinin tanısına yönelik olarak bahsedilen 6 hipofiz hormonunu tespit etmek için immünhistokimya (İHK)'sal boyama yöntemi kullanılmaktadır. Bu tekniğin uygulanmasında hormon immünreaksiyonu ile pozitif reksiyon yanısıra zayıf, negatif veya karışık boyanma paterni bulunduğunda tanısal zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle ek bir yöntem olarak transkripsiyon faktörlerini (Pit-1, Tpit, SF-1) uygulayarak histopatolojik olarak daha doğru tanıya ulaşmak mümkün olabilmektedir. Pit-1 transkripsiyon faktörü, GH, PRL ve TSH üretimiyle ilişkilidir. Tpit transkripsiyon faktörü kortikotrop hücre için spesifiktir. SF-1 (steroidogenik faktör-1) salınımı ise gonadotrop üreten adenomlar için karakteristiktir.Bu çalışmanın amacı daha önceden Gomorinin gümüşleme tekniği ile histopatolojik olarak tanı almış hipofiz adenomu vakalarında hormon immünreaksiyonları ile transkripsiyon faktörlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek, hormon immünreaksiyonları ile plurihormonal, şüpheli ya da negatif boyanma paternleri izlenenlerde transkripsiyon faktörlerinin doğru tanıya ulaştırmadaki faydasını araştırmaktır.Bu çalışmada 2008 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp fakültesi Nöropatoloji Bilim Dalı'nda incelenmiş ve `'Hipofiz adenomu'' tanısı almış olan 60 vakaya ait materyaller üzerinde Pit-1, Tpit ve SF-1 ekspresyonunu araştırmaya yönelik İHK'sal çalışma yapılmıştır. Araştırma sonucu ulaşılan İHK'sal bulguların tanısal korelasyonu değerlendirilmiş, plurihormonal, kuşkulu veya negatif reaksiyon veren vakalarda transkripsiyon faktörlerinin doğru tanıya ulaştırmadaki yardımı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pituitary gland consists of several cells which have endocrine secretion function. Lactotrophs secrete prolactin (PRL), somatotrophs secrete growth hormone (GH), corticotrophs secrete adrenocorticotropin (ACTH), thyrotrophs secrete tyrotrophin (TSH) and gonadotrophs secrete follicle-stimulating hormone (FSH) and luteinizing hormone (LH). The tumors which are originated from these cells display various clinical features and biological behaviour according to hormones they secrete. To understand these differences is essential in order to classify this tumors and to carry out a more efficent treatment.Immunohistochemistry is the most commonly used technique to detect encountering 6 pituitary hormones in the subclassification of pituitary adenomas. In routine practice, diagnostic difficulties can be experienced as weak or combined staining patterns as well as immunoreactivity. By additional methods such as expression of the transcription factors (Pit-1, Tpit, SF-1) it is possible to have a correct diagnosis. Pit-1, Tpit and SF-1 are related to GH-PRL-TSH, corticotroph and gonadtrop producing adenomas, respectively.The aim of this study is to evaluate the diagnostic correlation and hormone panel of the immunohistochemical diagnosis which was found by the reserach and in addition, in this study the diagnostic role of the expression of transcription factors in cases with plurihormonal, suspicious or negative hormonal reactions were discussed.On the materials related to 60 cases which were examined the year of 2008 in University of Istanbul, Faculty of Medicine, Neuropathology Division and were diagnosed as pituitary adenoma, Pit-1, Tpit and SF-1 expression were performed on appropriate paraffin blocks by immunohistochemistry.