Plazminojen Aktivatör İnhibitör-1 (PAI-1) ve Vitronektinin çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi risk faktörleriyle ilişkisi
Plasma levels of total Plasminogen Activator Inhibitor-1 (PAI-1) and vitronectin in children with akute lymphoblastic leukemia and their relationship with risk factors
- Tez No: 281052
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fibrinolitik sistem kanserde tümörün büyümesi, invazyonu ve metastazında rol oynamaktadır. Fibrinolitik sistem elemanı olan plazminojen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1)'in yüksek düzeyleri pek çok kanserde kötü prognoz göstergesidir.Akut lenfoblastik lösemi (ALL) çocukluk çağının en sık görülen malign hastalığıdır. Çocukluk çağı ALL olgularında prognostik faktörler, risk gruplarının oluşturulması ve tedavi stratejilerinin belirlenmesinde önemlidir. Bu çalışmada çocukluk çağı ALL risk faktörleri ile PAI-1 ve vitronektin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi; PAI-1 ve vitronektinin prognostik ve prediktif rolünün araştırılması amaçlandı.Bu çalışmada 9 ay-17 yaş arası 37 yeni tanılı ALL olgusunun ve aynı yaş grubunda olan 25 sağlıklı kontrol olgusunun ELISA tekniği ile PAI-1 ve vitronektin düzeyleri ölçüldü. ALL grubundaki olguların ortalama plazma PAI-1 düzeyi 27,36±16,53 ng/mL iken kontrol grubundaki olguların ortalama PAI-1 düzeyi 23,60±10,44 ng/mL olarak saptandı. ALL grubundaki olguların ortalama plazma vitronektin düzeyi %97,54±29,82 iken kontrol grubunda ortalama plazma vitronektin düzeyi % 85,50±20,85 olarak saptandı. Yapılan analizde ALL grubunun vitronektin düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlılığa yakın yüksek bulundu (p=0,06). ALL grubu ve kontrol grubunun PAI-1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemekle birlikte ALL grubunda PAI-1'in daha yüksek saptanması dikkat çekiciydi (p=0,27).ALL grubu, ALL-BFM 95 protokolü modifiye edilerek hazırlanan TRALL-BFM 2000 protokolüne göre standart, orta ve yüksek risk gruplarına ayrılmıştır. Kontrol grubu ile standart risk ve orta-yüksek risk grupları karşılaştırıldığında, standart risk grubunun vitronektin düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,048). Orta-yüksek risk grubu ile kontrol grubu arasında vitronektin düzeyleri bakımından anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,76). PAI-1 düzeyleri karşılaştırıldığında standart risk grubu ile kontrol grubu arasında farklılık bulunmadı (p=1,00). Ancak orta-yüksek risk grubunda anlamlı farklılık olmamakla birlikte PAI-1 düzeyleri daha yüksek bulundu (p=0,25).Çocukluk çağı ALL olgularında fibrinolitik sistem elemanlarının prognostik faktör olarak kullanılabilirliğini araştıran çalışmalar yeterli değildir. Bu çalışmalar olgu ve merkez sayısı arttırılarak tamamlandığında, fibrinolitik sistem parametrelerinden risk sınıflamasında kullanımı mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Fibrinolytic system plays a role in tumor growth, invasion and metastasis in cancer. High levels of plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) which is a part of fibrinolytic system is a sign of poor prognosis in a great number of cancer types.Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is the most frequent malignant disease of childhood. Prognostic factors of childhood ALLs are important to gather the risk groups and to determine the treatment strategies. In this study, we aimed to ascertain the prognostic and predictive roles of PAI-1 and vitronectin and we evaluated the realtionship between risk factors of childhood acute lymphoblastic leukemia and PAI-1 and vitronectin.In this study by using the ELISA technique, we analysed the PAI-1 and vitronectin levels of 37 recently diagnosed ALL patients aged between a range of 9 months and 17 years and 25 healthy children as a control group who are at the same age range. The mean plasma PAI-1 levels of the ALL patients are ranged between 27.36±16.53 ng/mL whereas it is ranged between 23.60±10.44 ng/mL in the control group. The mean plasma vitronectin levels of the ALL patiens are ranged between 97.54±29.82% whereas 85.50±20.85% in the control group. It was found that the plasma vitronectin levels of ALL group was high as nearly statistically significant (p=0.06). Although there was no statistically significance between the PAI-1 levels of ALL group and control group, the PAI-1 levels of ALL group was higher than the control group which is remarkable (p=0.27).According to TRALL-BFM 2000 protocol which is derived from modifying ALL-BFM 95, the ALL group was divided into standard, moderate and high risk groups. When the standard and moderate-high groups are compared to control group, the vitronectin levels of standard risk group was higher than the control group which is statistically significant (p=0.048). There was no significant difference between moderate-high group and the control group for vitronectin levels (p=0.76). After comparison of PAI-1 levels between the standard risk group and the control group, no difference was found (p=1.00). Although there was no significant difference in PAI-1 levels between moderate-high group and the control group, PAI-1 levels were higher in moderate-high group (p=0.25).The studies on fibrinolytic system components as prognostic factors of childhood ALL patients are insufficient. After improving these studies by expanding the number of patients and cooperating centers, there is a possibility to utilize the parameters of fibrinolytic system in risk classification.