Romatizmal kalp kapak hastalığının kapaklarda neden olduğu hasarın derecesi ile İnterferon Gama 874 T/A polimorfizmi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Association between Interferon gamma 874 T / A polymorphism and the degree of valve damage caused by rheumatic heart disease
  1. Tez No: 281053
  2. Yazar: ERHAN TEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE ZEHRA BUĞRA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: Romatizmal kalp kapak hastalığı grup A streptokoksik infeksiyonun otoimmun sekelidir. Hem romatizmal ateş hem de romatizmal kalp hastalığının, grup A streptoksik infeksiyondan sonra anormal immun cevap sonucu geliştiği düşünülmektedir. Enfeksiyon ajanının yokluğunda bile kalp kapaklarında süregelen bir inflamasyon mevcuttur. Fakat kapak hasarının şiddeti herkesde aynı değildir. Bazı hastalarda genç yaşta fibrozis ve kalsifikasyon nedenli ciddi kalp kapak tutulumu mevcut iken bazı hastalarda bütün yaşamı boyunca hafif kapak lezyonları mevcuttur. Çapraz reaktif T hücreleri ve inflamatuvar sitokinler hastalığın hem tetiğinin çekilmesinde hem de kalp kapaklarında oluşan inflamasyonun sürekliliğinde önemli role sahiptir. IFN-? çok fonksiyonlu bir sitokin olup immun sistemin bütün fazlarının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. IFN-?, RKKH'nın patogenezindeki artmış fibrozis ve kalsifikasyondan sorumlu olabilir. Buna rağmen, RKKH'ında IFN-? nın genetik varyasyonları günümüzde hala araştırılmamıştır. Bu çalışmamın amacı; Türk popülasyonunda RKKH'daki kalp kapak hasarının şiddeti ve IFN-? polimorfizmi arasındaki muhtemel ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem: IFN-? 874 T-A polimorfizmi, 152 RKKH ve 151 sağlıklı kontrollerde ARMS PZR yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Hasta grubu kapak hasarının ciddiyetine göre iki gruba ayrılmıştır; ilk grup ciddi kapak hastalığı , kapak replasmanı ve balon valvüloplasti ile daha önce tedavi görmüş olan şiddetli kapak hasarlı hastalardan oluşmaktadır. İkinci grup hafif kapak hasarından oluşmaktadır. Sonuçlar: Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında IFN-? 874 T allel and TT genotipi hasta grubunda önemli olarak artmış bulundu. (T allel için p=0.002,OR= 2.40 and TT genotip için p=0.018,OR= 2.14). Şiddetli kapak hasarı olan hasta grubunda IFN-? 874 TT genotip sıklığın artmış olarak bulundu. (p=0.009, OR= 3.66) Ayrıca valvüloplasti öyküsü mevcut olan hastalarda da IFN-? 874 TT genotip sıklığı artmış olarak bulundu. (p=0.012, OR= 2.75). Dahası , kapak replasmanı öyküsü olan hastalarda IFN-?874 AA genotipinde azalma (p=0.01, OR= 3.06) bulundu. Yorum:Veriler Türk popülasyonunda RKKH ile IFN-? 874 T/A polimorfizmi arasındaki ilişkiyi ve bu polimorfizmin şiddetli kapak hasarı ile ilişkisini gösterdi.A allelinin kapak hasarına karşı koruyucu etkisi görüldü.
Özet (Çeviri)
Introductıon:Rheumatic heart disease (RHD) is an autoimmune sequela of group A streptococcal infection complicated by rheumatic fever (RF).Both rheumatic fever and rheumatic heart disease are considered as the results of abnormal immune response after a Group A streptococcal infection. Persistent inflammatory process occurs in the heart tissue, even in the absence of the infectious agent, but the severity of sequela on heart valves is not the same. Some patients have severe valvular damage with fibrosis and calcification at younger ages, while others have mild lesions for the rest of their lives. Cross reactive T cells and inflammatory cytokines have a crucial role in both triggering and maintaining inflammation in the heart. Interferon gamma (IFN-?) is a multifunctional cytokine and plays an important role in modulating almost all phases of the immune response.IFN-? may be responsible for the increased valvular fibrosis and calcification in the pathogenesis of RHD. However the role of IFN-? genetic variant in RHD has not been studied. The aim of this study is to investigate the possible relationship between the IFN-? gene polymorphisms and RHD in the Turkish population.Methods:IFN-? polymorphisms (positions -874) were determined with ARMS (Amplification Refractory Mutation System) PCR in 152 RHD Turkish patients and 151 healthy controls. Patients were classified into two groups; first group consisted of patients with severe valve damage (SVD) and were treated with valve replacement or balloon valvuloplasty, second group consisted of mild valvular damage (MVL).Results: IFN-? 874 T allele and TT genotype were significantly increased in patients compared to healthy controls (for T allel p=0.002, OR= 2.40 and for TT genotype p=0.018, OR= 2.14, respectively). Patients with SVD showed increased frequencies of -874 TT (p=0.009, OR= 3.66)and patients with a history of valvuloplasty showed increased frequencies of -874 TT (p=0.012, OR= 2.75). Moreover decreased frequencies of INF gama 874 AA genotype (p=0.01, OR= 3.06) were found in patients with a history of valve replacement .Conclusıon: The data demonstrated that RHD is associated with IFN-? 874 T-A polymorphism in the Turkish population and these polymorphism (IFN-? 874 T) has a relation with severe valve damage. A allel was found to have a protective effect against severe valve damage