Torakoskopik akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda torakal epidural analjezi zamanlamasının postoperatif solunum fonksiyonlarına etkisi
Impacts of the timing of thoracic epidural analgesia on post-operative respiratory functions in patients with thoracoscopic lung resection
- Tez No: 281062
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Torakal epidural yolla uygulanan analjezinin (TEA) preoperatif olarak başlanmasının torakotomilerdeki etkinliği bilinmektedir. Videoskopik toraks cerrahisi girişimlerinde ise TEA'nin gerekliliği ve zamanlaması tartışmalıdır. Bu çalışmada, genel anestezi altında VATS uygulanan hastalarda torakal epidural analjezinin zamanlamasının postoperatif solunum fonksiyon testlerine (SFT) etkileri araştırıldı.Yöntem: Genel anestezi altında videoskopik akciğer rezeksiyonu yapılmış 26 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. Hastalar, anestezi takip formunda belirtildiği üzere, torakal epidural ilaç uygulamasının cerrahiden önce veya cerrahiden sonra başlatılmasına bağlı olarak, iki grupta tarandı. Anestezi izlem fişi, günlük takip notları ve epikrizler incelenerek, hastaların demografik özellikleri, perioperatif dolaşım ve solunum parametreleri, postoperatif ek analjezik ihtiyacı, komplikasyon sıklığı, ameliyat öncesi ve sonrası solunum fonksiyon testleri araştırıldı.Bulgular: Yaşları 20-75 arasında değişen, ASA I ?III sınıfından 26 hasta, TEA'nın başlatıldığı döneme göre grup I (preinsizyonel)(n=13) ve grup II (postoperatif) (n=13) olarak tanımlandı. Gruplar arasında demografik özellikler ve operatif veriler benzer bulundu. SFT'lerine bakıldığında her iki grupta FEV1'in postoperatif ölçümde, preoperatif değere göre anlamlı olarak düştüğü saptandı. Ancak bu düşüşün, grup II hastalarında daha belirgin olduğu görüldü(p: 0.014). Grup I hastalarının % 38.5'inde, grup II hastalarının ise % 84.6'sında ek analjezik ihtiyacı olduğu belirlendi. Ek analjezik ihtiyacı gruplar arasında anlamlı bulundu. (p: 0.016). Grup II hastalarından iki tanesinde atelektazi ve pnömoniye rastlanırken grup I'de postoperatif solunumsal komplikasyon saptanmadı.Sonuç: Videoskopik akciğer rezeksiyonlarında preinsizyonel başlanan, intraoperatif ve postoperatif sürdürülen TEA'nın, analjezik uygulamanın postoperatif dönemde başlandığı hastalara göre, solunum fonksiyonlarını daha iyi koruduğu ve daha etkin analjezi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The impacts of starting analgesia administered by thoracic epidural means [Thoracic Epidural Analgesia(TEA)] pre-operatively on thoracotomies are known. However, the necessity and timing of TEA in videoscopic thoracoscopic surgery operations (VATS) is controversial. In this study, the effects of the timing of thoracic epidural analgesia in patients who had VATS under general anaesthesia on the post-operative respiratory function tests (RFT) were explored.Method: Medical records of 26 patients who had videoscopic lung resection under general anaesthesia were examined retrospectively. The patients were observed in two groups on the basis of whether the application of thoracic epidural medicine was started before or after the surgery, as mentioned in the anaesthesia record. By examining the anaesthesia monitoring form, daily tracking notes and epicrisis, the demographic characteristics and peri-operative circulatory and respiratory parameters of patients, post-operative need for additional analgesic, frequency of complications and pre- and post-operative respiratory function tests were studied.Results: 26 patients of ASA I-III class aged between 20 and 75 were identified as group I (pre-incisional) and group II (post-operative) according to the period when TEA was started. Demographical characteristics and operative data of the groups were found to be similar. Looking at their RFT?s, both groups demonstrated significant decreases in post-operative measurement of FEV1 compared to pre-operative values. However, this decrease was observed to be more obvious in group II patients (p: 0.014). It was found that 38.5% of group I patients and 84.6% of group II patients needed additional analgesical drugs. Need for additional analgesic was found to be meaningful between the groups (p: 0.016). While atelectasis and pneumonia was observed in two of group II patients, no post-operative respiratory complications were observed in group I.Conclusion: It was observed that TEA administration began pre-incisionally and sustained intra-operatively and post-operatively in videoscopic lung resections protected the respiratory functions better and provided more effective analgesia in comparison with the patients who had analgesic administration in the post-operative period.