Klinik ve genetik olarak özgün bir miyopati: Okülofaringodistal miyopati (47 Türk hastanın değerlendirilmesi)
Oculopharyngodistal myopathy is a distinct entity - clinical and (Genetic features of 47 patients)
  1. Tez No: 281063
  2. Yazar: HACER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE OFLAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okülofaringodistal miyopati (OFDM); nadir görülen, başlıca erişkin başlangıçlı, otozomal-dominant (OD) ya da ressesif (OR) kalıtılabilen kalıtsal bir kas hastalığıdır. İlerleyici oküler, faringeal ve distal ektremite kasları tutulumu ile seyreden OFDM'ye neden olan genetik kusur henüz bilinmemektedir.Bu çalışmada, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Nöromüsküler Hastalıklar Polikliniğinde 1982-2009 yılları arasında OFDM tanısı ile izlenen ve akrabalık ilişkisi bulunmayan dokuz aileden 47 hastanın klinik ve genetik özellikleri değerlendirilmiştir.Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 22 yaş civarındaydı. Otozomal dominant ve OR kalıtımlı hastalar arasında klinik fenotip ve hastalığın şiddetinde anlamlı bir fark gözlenmedi. En sık başlangıç bulgusu olan ptozu, orofaringeal belirtiler ve beşinci hastalık yılından sonra eklenen distal zaaf izlemektedir. En geniş OD geçişli ailede, aile içinde hastalığın fenotipi ve şiddetinin değişken olduğu dikkati çekiyordu. Uzun hastalık süresine rağmen zaaf gelişmeyen dokuz hasta, proksimal baskın zaafı olan dört, asimetrik ptozu olan üç hastada olduğu gibi atipik fenotipler gözlenmiştir. Yutma güçlüğü, miyopatik kaynaklı orofaringeal disfaji kökenli idi. Serum kreatinin kinaz düzeyi hafifçe artmış, elektromiyografi ise zaman zaman miyotonik boşalımların eşlik ettiği miyopatik özellikler ile karakterize idi. Miyopatolojik bulgular, kırmızı çerçeveli otofajik vakuoller ile kronik miyopatik değişikliklerden oluşmaktaydı. Hastaların büyük bölümünde, hala yürüyebilirken iken solunum kaslarında zaaf gelişmesi dikkat çekici idi. Ektremite kasları MR görüntülemelerinde saptanan hastalığa özgü bir tutulumun ayırıcı tanıda yol gösterebilecek non-invaziv bir yöntem olabileceği düşünüldü.En geniş OD ve OR geçişli ailelerde, bilinen tüm müsküler distrofiler, distal ve miyofibriler miyopatilere ait genetik lokuslar bağlantı analizi ile dışlanmıştır.Bu özellikler OFDM'nin klinik ve genetik olarak özgün bir miyopati olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Oculopharyngodistal myopathy (OPDM) has been reported as a rare, adult-onset hereditary muscle disease with putative autosomal-dominant (AD) and -recessive (AR) inheritance. OPDM patients present with progressive ocular, pharyngeal and distal limb muscle involvement. The genetic defect causing OPDM has not been elucidated so far.Clinical and genetic findings of 47 patients from nine unrelated Turkish families diagnosed with OPDM at the Department of Neurology, Istanbul Faculty of Medicine between 1982 and 2009 were evaluated.The mean age of onset was around 22 years. Both AD and AR traits were observed, without any clear difference in clinical phenotype or severity. The most common initial symptom was ptosis, followed by oropharyngeal symptoms and distal weakness which started after the 5th disease year. Intrafamilial variability of disease phenotype and severity was notable in the biggest AD family. Atypical presentation, like 9 patients without weakness in long term disease, proximal predominant weakness in 4 and asymmetric ptosis in 3 patients were observed. Swallowing difficulty was due to oropharyngeal dysphagia with myopathic origin. Serum creatine kinase levels were slightly increased, and electromyography revealed a myopathic pattern with occasional myotonic discharges. Myopathological findings included rimmed and autophagic vacuoles and chronic myopathic changes. Importantly, high proportion of patients developed respiratory muscle weakness while still ambulant. Muscle MRI by showing selective involvement of extremity muscle may be a non-invasive tool in the differential diagnosis of OPDM.Linkage to the genetic loci for all known muscular dystrophies, and for distal and myofibrillar myopathies were excluded in the largest AD and AR OPDM families.The features suggest that OPDM is a clinically and genetically distinct myopathy.