Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendromu tanısı konulmuş ve ferriman gallwey hirsutizm skorlaması yapılmış obez ergenlerde serum leptin, adiponektin, grelin düzeylerinin vücut kitle indeksi ile ilişkisi
The relation of serum Leptin, Adiponektin, Ghrelin levels with BMİ in obes adolescence who has defined as Polycystic Ovary Syndrome according to Rotterdam criteria and evaluated by Ferriman Gallwey hirsutism score
- Tez No: 281061
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ENGİN AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: PKOS'lu ergenlerde; leptin, adiponektin, grelin düzeylerinin vücut kitle indeksiile ilişkisini inceleyerek, uzun dönemde obeziteye bağlı gelişebilecek, sağlık problemlerininerken dönemde önlemini alabilmek.GEREÇ VE YÖNTEM: 15-20 yaş arası obez ergenlerde Rotterdam kriterlerine gorePKOS tanısı alan ve son altı ayda medikal tedavi görmemis olan 17 kisi araştırmaya dahiledildi. Kontrol grubuna 15-20 yaş arası gönüllü obez toplam 21 ergen alındı. Menstruelsiklusun 2-4. günleri arasında hormon [ Serbest T4,TSH,LH,FSH,Prolaktin,E2,serbesttestosteron,total testosteron,SHBG, DHEA-S, 17-OH-Progesteron,insulin,kortizol ] profilineve lipid profiline [ kolesterol,trigliserid, HDL,LDL ] bakıldı. Açlık kan şekeri ölçüldü.Hirsutizm modifiye Ferriman -Gallway sistemine göre skorlandı. Skoru 8 ve/veya üzeribulunan olgularda hirsutizm tanısı konuldu. Boy, kilo, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleriyapıldı. Elisa yöntemiyle leptin , adiponektin ve grelin düzeylerine bakıldı. İnsülin direncinisaptamak için HOMA-IR kullanıldı.Tüm diğer parametrelerin leptin, adiponektin, grelin ilekorelasyonu değerlendirildi.BULGULAR: VKİ arttıkça adiponektin düzeylerinin azaldığını, aksine leptindüzeylerinin arttığını; açlık kan şekeri arttıkça adiponektin düzeylerinin arttığını saptadık.Bel/kalça oranı, HOMA-IR ve trigliserid düzeyleri ile leptin, adiponektin arasında ilişkisaptamadık.. Estradiol ve TSH arttıkça leptin düzeylerinin arttığını saptadık. Grelin düzeyleriile klinik ve biyokimyasal ölçümler arasında ilişki saptamadık.SONUÇ: Ergenlerde serum adiponektin ve leptin düzeyleri, PKOS'un özelliklemetabolik özelliklerini yansıtan klinik ve laboratuar bulgularının çoğuyla uyumludur. OysaPKOS'lu olgularda androjen parametreleriyle ve insulin direnciyle grelin düzeyleri arasındailişki saptayamadık. Bu ilişkileri sağlayan mekanizmaların kesin olarak anlaşılamamışolmasından dolayı farklı sonuçlar için net bir yorum yapamamaktayız; ancak grelin veadipositokinlerin ileride metabolik risklerin ortaya konulması ve tedavinin takibinde dahasık kullanılacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: To investigate the relationship of leptin, adiponektin, ghrelin levels withBMI in adolescence who have PCOS, to prevent early onset health conditions based onobesity.MATERİAL AND METHODS: 17 obese adolescence age of 15-20 who have definedPolicystic Ovary Syndrome according to Rotterdam criteria and haven?t got medical treatmentfor last six months is included in research. 21 obese adolescence is included in control group.Free T4, TSH, LH, FSH, PRL, E2, free and total testesterone, SHBG, DHEA-S, 17-OHProgesterone,insulin, fasting glucose, cortisol, cholesterol, trigliserid, HDL, LDL is checkedduring 2-4th days of menstruel cycle. Hirsutism is scored according to Ferriman Gallwaymethod. Length, weight, belly and hip circumference is noted. Leptin, adiponectin andghrelin levels are checked by Elisa method. HOMA-IR is used to determine insulin resistance.RESULTS: BMI gets higher; adiponectin decreases but,leptin increases. As bloodglucose level increases, adiponectin increases. There wasn?t relationship between HOMA-IRand trigliserid level with leptin, adiponectin. As estradiol and TSH increase, leptin increases.There wasn?t relationship between ghrelin and other clinical levels.CONCLUSION: Adiponectin and leptin levels are correlated with PCOS .However, wecouldn?t determine relationship of androgen and insulin rezistance compared ghrelin levels.We couldn?t explain specificly, as the mechanisms are not understood certainly yet. Howeverwe contemplate that ghrelin, adiponectin is going to be used more often for to enablemethabolic risks and for treatment near future.