Glokomlu ve glokomu olmayan hastalarda katarakt cerrahisinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of cataract surgery results between patients with and without glaucoma
  1. Tez No: 281109
  2. Yazar: TÜLÜN İSMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Glokom, uygunsuz göz içi basıncı ve oküler kan dolaşım bozukluğu sonucu, optik sinir başında atrofi ile sonlanan bir grup hastalığa denir. Glokoma eşlik eden katarakt, hastanın glokomdan kaynaklanan görme azlığını daha da azaltarak yaşam kalitesini düşürdüğü gibi glokomun takibini de zorlaştırmaktadır. Katarakta bağlı görme azlığı, glokomdan kaynaklananın aksine cerrahi ile geri döndürülebilmektedir. Katarakt için günümüzde en uygun ameliyat yöntemi fakoemülsifikasyon cerrahisidir.Bu çalışmaya kliniğimizde katarakt cerrahisi uygulanan 45 glokomlu (hasta grubu) ve 21 glokomu olmayan (kontrol grubu) hasta dahil edilmiştir. Hastaların hepsine fakoemulsifikasyon cerrahisi ve intraoküler lens implantasyonu uygulanmıştır. Hiçbir hastada komplikasyon görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Glaucoma is a group of diseases which results in optic nerve atrophy as a result of inappropriate intraocular pressure and instability in ocular blood flow. Cataract which accompanies glaucoma, decreases life quality by increasing vision loss caused by glaucoma itself and also makes follow up of glaucoma patient difficult. Vision loss caused by cataract is reversible with surgery unlike glaucoma. Contemporarily, most suitable operation method for cataract is phacoemulsification surgery.In this study, 45 glaucomatous (patient group) and 21 non-glaucomatous patients (control group) are involved. All patients had phacoemulsification and intraocular lens implantation surgery. Complications are seen in none of the patients.