Testiküler iskemi-reperfüzyon rat modelinde Rho-kinaz ekspresyonu ve Rho-kinaz inhibitörünün testiküler oksidatif stres, spermatogenez ve apoptozise etkisi
Testicular Rho-kinase expression and the effect of rho-kinase inhibitor on oxidative stress, spermatogenesis and apoptosis in testicular ischemia-reperfusion rat model.
  1. Tez No: 281127
  2. Yazar: BARIŞ SAYLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHİTTİN ÇAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda testis torsiyonuna bağlı iskemi-reperfüzyon rat modelinde rho-kinaz ekspresyonu ve `'Rho-associated kinase'' (rho-kinaz) inhibitörü Y-27632'nin testiküler oksidatif stres, spermatogenez ve apoptozise etkisini araştırdık. Çalışmaya Wistar Albino cinsi erişkin 38 erkek rat dahil edildi ve ratlar 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba (n:10) Sham operasyonu, ikinci gruba (n:9) deneysel sol testis torsiyon/detorsiyon modeli uygulandı. Üçüncü gruba (n:10) sol testis torsiyon/detorsiyon modeline ek olarak detorsiyondan 30 dakika önce rho-kinaz inhibitörü Y-27632 (5 mg/kg) intraperitoneal olarak verildi. Dördüncü gruba (n:9) torsiyon/detorsiyon işleminden sonra rho-kinaz inhibitörü Y-27632 (5 mg/kg) intraperitoneal olarak verildi. İki ay sonra tüm ratlara bilateral orşiektomi uygulanarak testiste Western-Blot yöntemiyle rho-kinaz ekspresyonu, Tunnel yöntemiyle apoptozis ve testiküler hasar, Johnsen skoru ile de spermatogenez değerlendirildi. Ayrıca testis dokusunda total antioksidan status (TAS) ve total oksidan status (TOS) düzeyleri ölçüldü. Torsiyon/detorsiyon grubunda Rho-kinaz ekspresyonunun kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak artmış olduğu gözlendi (p=0,025). Y-27632 verilen grup 3 ve grup 4'ün Johnsen skoru, torsiyon/detorsiyon grubuna kıyasla istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek, apoptozis indeksi ise daha düşük olarak saptandı (p değerleri 0,001). Aynı zamanda detorsiyon öncesi Y-27632 verilen grupların torsiyon/detorsiyon grubuna göre TOS değeri daha düşük, TAS değerleri ise daha yüksek olarak saptandı (p değerleri sırasıyla 0,002 ve 0,001). Sonuç olarak deneysel testiküler iskemi-reperfüzyon rat modelinde testiküler rho-kinaz ekspresyonu artmaktadır. Testis torsiyonunda rho-kinaz inhibitörü Y-27632'nin kullanılması biyokimyasal ve histopatolojik olarak iskemi-reperfüzyon hasarını önleyebilir. Rho-kinaz inhibitörü Y-27632'nin detorsiyondan önce ve hemen sonra kullanılması arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In our study we investigate testicular rho-kinase expression and the effect of rho-kinase inhibitor on oxidative stress, spermatogenesis and apoptosis in testicular ischemia-reperfusion rat model. Group 1 included sham operated rats (n:10), in group 2, left testicular torsion/detorsion was performed (n:9). In group 3, rho-kinase inhibitor Y-27632 (5 mg/kg) was injected intraperitoneally 30 minutes before the detorsion (n:10). In group 4, Y-27632 was injected intraperitoneally after torsion/detorsion (n:9). Two months later, bilateral orchiectomy was performed in all rats. Rho-kinase expression with Western-Blot, apoptosis with TUNNEL method, testiculer damage and spermatogenesis with modified Johnsen score were assessed in testiculer tissues. In addition, testicular TAS (total anti-oxidative status) and TOS (total oxidative status) were measured. Two months later, bilateral orchiectomy was performed in all rats. Rho-kinase expression with Western-Blot, apoptosis with TUNNEL method, testiculer damage and spermatogenesis with Johnsen score were assessed in testiculer tissues. In addition testicular TAS and TOS were measured. In the torsion-detorsion group, rho-kinase expression increased significantly compared with the sham group (p=0,025). In the Y-27632 treatment group modified Johnsen scores were significantly higher, and apoptosis indexes were significantly lower compared with the torsion-detorsion group (p=0,001). Significantly higher TAS levels and lower TOS levels were observed in the Y-27632 treatment group, compared with the torsion/detorsion group. (p=0,001 and p=0,002 respectively). In testicular ischemia-reperfusion rat model, rho-kinase expression increased significantly, and administration of rho-kinase inhibitor Y-27632 in testicular torsion, may prevent histopathological and biochemical ischemic-reperfusion damage. Administration of Y-27632 before and after detorsion had no statical difference.