Vezikoüreteral reflülü çocuklarda serum ve idrardaki ghrelin, leptin ve 8-isoprostan düzeylerinin renal parankimal hasarın değerlendirilmesindeki yerinin araştırılması
Investigation into the role of the levels of ghrelin, leptin and 8-isoprostane in the serum and urine of children diagnosed vesicoureteral reflux (vur) on the evaluation of parenchymal scar
  1. Tez No: 617291
  2. Yazar: DİLEK BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Vezikoüreteral Reflülü Çocuklarda Serum ve İdrardaki Ghrelin, Leptin ve 8-İsoprostan Düzeylerinin Renal Parankimal Hasarın Değerlendirilmesindeki Yerinin Araştırılması Amaç: Vezikoüreteral reflülü (VUR) çocuklarda serum ve idrardaki ghrelin, leptin ve 8-isoprostan düzeylerinin renal parankimal hasarın değerlendirilmesindeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 43 erkek ve 42 kız olmak üzere toplam 85 çocuk alınmıştır. Çalışmaya alınan olgular, kontrol Grubu (Grup I), skarsız böbrekli VUR hastaları (Grup II) ve skarlı böbrekli VUR hastaları (Grup III) şeklinde gruplandırılmıştır. Grup III ayrıca DMSA'daki böbrek hasarına göre iki alt gruba ayrılmış olup hasarın %10-30 olan VUR hastaları Grup III A ve %30- 50 arasında olanlara Grup III B şeklinde ikiye ayrılmıştır. Hastaların tanıları, Floroskopik işeme sistoüreterografi (VSUG) ile konulup, renal skar varlığı, teknesyum 99 m-dimerkaptosüksinik asit (Tc-99-m DMSA) sintigrafisi ile tespit edilmiştir. Serum ve idrar ghrelin, leptin ve 8-isoprostan düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation into the Role of the Levels of Ghrelin, Leptin and 8-Isoprostane in the Serum and Urine of Children Diagnosed Vesicoureteral Reflux (VUR) on the Evaluation of Parenchymal Scar Aim: To investigate the role of the levels of ghrelin, leptin and 8-isoprostane in the serum and urine of children diagnosed vesicoureteral reflux on the evaluation of parenchymal scar. Method: This study was applied on 85 children of which were 43 males and 42 females. The subjects were divided into three groups, namely control group (Group I), VUR patients without renal scar (Grup II) and VUR patients with renal scar (Grup III). Group III was also subdivided into two groups according to renal scar in DMSA as patients with 10-30% scar represented by Group III A, while patients with 30- 50% scar named as Group III B. Patients were diagnosed by Fluoroscopic Vesico cystourethrography (VSUG) and renal scar were identified by technetium 99m-Dimercaptosuccinic acid (Tc-99-m DMSA) scintigraphy. The levels of leptin and 8-isoprostane in the serum and urine of children were studied using ELISA method.