Sanatçılarda iki uçlu bozukluk ve alkol kullanım bozuklukları
Bipolar disorder and alcohol consumption in artists
- Tez No: 281137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DEVRİM BAŞTERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı sanatçı topluluk ve kontrol grubu arasında duygudurum bozuklukları, alkol kötüye kullanımı ve geçmiş ruhsal hastalıklar, ailesel ruhsal hastalıklar, özkıyım girişimlerinin karşılaştırılmasıdır.Mersin ilinde yaşayan 85 sanatçı ve Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinde çalışan 80 akademisyene sosyodemografik veri formu, Michigan Alkolizm Tarama Testi, Duygudurum Bozuklukları Ölçeğinden oluşan anket formu uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS 12.0 programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.Sanatçı grupta toplam 85 kişi (%51,5) , kontrol grubunda 80 kişi (%48,5) bulunmaktaydı. Tüm örneklemdeki erkek katılımcının sayısı 96 (%58,2), kadın sayısı 69 idi (%41,8). Tüm örneklemin 37 sinde önceki ruhsal hastalık tanısı bulunmaktaydı. Sanatçıların %32,9'u (n=28), kontrol grubundakilerin %11,3'ü daha önce ruhsal hastalık geçirdiklerini bildirmişlerdi. Sanatçı grubun kendi içinde önceki ruhsal hastalık geçirme oranlarına bakıldığında 85 kişilik grup içerisinde 17 kişi daha önce (%20) depresyon; 5 kişi ise (%5,8) iki uçlu bozukluğu olduğunu bildirmiştir. İki uçlu bozukluk tanısı sanatçı grupta istatistiksel olarak daha fazla oranda görülmektedir. (P=0,028) Sanatçı grubunda 12 kişi özkıyım girişiminde bulunmuştur. Konroller arasında özkıyım girişiminde bulunan yoktur. İntihar girişiminde bulunan sanatçıların 10'unda geçmişte ruhsal hastalık tanısı bulunmaktaydı (p=0,000). Sanatçı ve kontroller arasında Duygudurum Bozuklukları Ölçeği (DBÖ) skorlarının ortalamaları arasında da anlamlı fark bulunmaktadır. (P=0,032).Sonuç olarak bu çalışmada iki uçlu bozukluk tanısı sanatçılarda daha yaygındır. Duygudurum Bozuklukları Ölçeği (DBÖ) skor ortalaması sanatçılarda daha fazladır. Klinisyenler zedelenebilirliği yüksek bu özel toplulukla çalışırken iki uçlu bozukluk ve alkol kötüye kullanımı birlikteliğine dikkat etmelidir.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder and Alcohol Consumption in ArtistsThe aim of this study is to compare mood disorders, alcohol abuse, alcohol usage, previous psychiatric disorders, familial psychiatric disorders and suicide attempts between artists and control group.Our research contains 165 participants in total; 85 artists and 80 academician of Engineering Faculty of Mersin University. Sociodemographic data scale, Michigan Alcohol Screening Test (MAST), Mood Disorder Questionnaire are employed to the participants. SPSS 12.0 was used for statistical analysis of data.Artists group involved 85 participants (%51,5), and the control group involved 80 participants (%48,5). In our study, number of male participants were 96 (%58,2), and female were 69 (%41,8). The numbers of the participants who had a history of previous psychiatric disorders were 37, of whom were 28 (%32, 9) in artists group and 9(%11, 3) were in control group. When we evaluate previous psychiatric disorders in only artists group, we found that 17 (%20) of artists had depression, 5 (%5,8) had bipolar disorders. Bipolar disorders were more common in artists than control group significantly. (P=0,028) Suicidal attempts were seen in 12 participants whom are only in artists group. 10 of participants whom attempted suicide had previous psychiatric disorder diagnosis (p=0,000). Mood Disorders Questionnaire mean scores had significant differences between artists and control group (p=0,032).Consequently, bipolar disorders were more common in artist group in this study. Mood Disorders Questionnaire mean scores had significant differences between artists and control group (p=0,032). Clinicians should be aware about mood disorders and co morbid alcohol abuse in this high vulnerable population.