Benign paroksismal pozisyonel vertigoda oksidatif stres ve inflamatuar mediatörlerin rolü
The role of oksidative stress and inflammatory mediators in benign paroxysmal positional vertigo
  1. Tez No: 281138
  2. Yazar: MEHMET TAYLAN GÜÇLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Baş dönmesi toplumda çok sık görülen bir yakınma olup hastaların yaşam kalitesini azatmakta ve bu hastalar genellikle vertigo tanısı almaktadır. Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), vertigonun en sık periferik nedenidir. BPPV, karakteristik paroksismal pozisyonel nistagmus ile birlikte hızlı bir baş pozisyonu değişikliği ile oluşan geçici vertigo olarak tanımlanabilir. Oksidatif stres, reaktif oksijen ve reaktif nitrojen türlerinin yüksek üretimi veya azalmış endojen koruyucu antioksidan kapasiteden kaynaklanır. Sepsis, travma, ağır diyabet gibi tüm ciddi hastalık tiplerinde artmış oksidatif stres ya da azalmış antioksidan kapasitenin varlığı tanımlanmıştır. İnflamasyon; yaralanma, doku iskemisi, otoimmün yanıt veya enfeksiyöz ajanlara yanıt olarak başlıca konak savunma yanıtıdır. Bu çalışmanın amacı oksidatif stres ve inflamatuar mediatörlerin BPPV patogenezinde rolü olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmada 30 BPPV ve 30 kontrol hastasının periferik venöz serum örneklerinde total antioksidan kapasite, paraoksanaz, tümör nekrozis faktör alfa, interlökin 6 ve interlökin 1 beta seviyeleri çalışıldı. Serum total antioksidan kapasite ve paraoksonaz düzeyleri spektrofotometrik yöntem ile çalışıldı ve kemiluminesans immunoassay yöntemi de tümör nekrozis faktör alfa, interlökin 6 ve interlökin 1 beta seviyelerini belirlemek için kullanıldı. Total antioksidan kapasite ve paraoksonaz düzeyleri BPPV grubunda kontrol grubuna kıyasla daha düşük idi. Tümör nekrozis faktör alfa, interlökin 6 ve interlökin 1 beta seviyeleri BPPV grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek idi. Çalışmamızın bulguları oksidatif sres ve inflamatuar mediatörlerin BPPV patogenezine katkıda bulunabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Dizziness, a common complaint in society, reduces the quality of life of patients and these patients usually diagnosed with vertigo. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) is the most common peripheral cause of vertigo. It can be defined as transient vertigo induced by a rapid head position change, associated with a characteristic paroxysmal positional nystagmus. Oxidative stress is caused by a higher production of reactive oxygen and reactive nitrogen species or a decrease in endogenous protective antioxidative capacity. In all types of critical illness, such as sepsis, trauma, severe diabetes, the occurrence of increased oxidative stress or a reduced antioxidative status is described. Inflammation is a cardinal host defence response to injury, tissue ischaemia, autoimmune responses or infectious agents. The aim of this study was finding if oksidative stress and inflammatory mediators has a role in the pathogenesis of BPPV or not. In this study total antioxydant status, paraoxonase, tumor necrosis factor alfa, interleukin 6 and interleukin 1 beta levels were studied in peripheral venous serum samples of 30 BPPV and 30 control patients. Serum total antioxydant status and paraoxonase levels were studied by spectrophotometric method and chemiluminescence immunoassay method was used for finding tumor necrosis factor alfa, interleukin 6 and interleukin 1 beta levels. Total antioxydant status and paraoxonase levels were lesser in the BPPV group than control group. Tumor necrosis factor alfa, interleukin 6 and interleukin 1 beta levels were greater in the BPPV group than control group. Our findings suggested that inflammation and oxidative stress may contribute to pathogenesis of BPPV.