KOAH'lı hastalarda statinlerin enflamasyon üzerine etkisi
The effect of statins on inflamation in patients with COPD
- Tez No: 281143
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Statinler anti-enflamatuar ve immunmodülatör özelliklere sahiptir. Son zamanlarda statinlerin kronik obstrüktif akciğer hastalığında atak sayısı ve şiddeti ile ilintili olduğunu, yaşam süresini olumlu yönde değiştirdiğini, enflamatuar mediatörler üzerine etkili olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır.Bu çalışmada statinlerin kronik obstrüktif akciğer hastalığında enflamasyonla ilgili mediatörler üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmamızda kronik obstrüktif akciğer hastalığı olup stabil dönemde olan, statin kullanan 40 hasta ve kullanmayan 40 hastada serum ve balgamda IL-1 ? , IL-6, IL-8, IL-10, TNF- ? , IL-1Ra ve ayrıca serumda C-reaktif protein düzeyi ölçüldü. Bunların yaş, hastalık evresi, atak ve atak nedeni ile hastaneye yatış, kullanılan ilaçlar, ek hastalıklar ve bunlar için kullanılan ilaçlar ve statin kullanımını ile ilişkileri araştırıldı.İki grup arasında ek hastalık hariç diğer klinik özellikler yönünden fark yoktu. Statin kullananlarda ortalama CRP düzeyi düşük olmasına rağmen Mann-Whitney U testi ile yapılan karşılaştırmada aradaki fark anlamlı bulunmadı. Hastalık süresi ile balgam IL-1ß arasında anlamlı korelasyon saptandı (r=0.311, p=0.005). Serum TNF-? düzeyi ağır-çok ağır KOAH grubunda diğerlerine göre daha yüksekti ve bu farklılık anlamlı bulundu (p=0.003). Balgam IL-6 düzeyi, KOAH ağırlığına göre anlamlı olarak farklıydı (p=0.045). Statin kullananlarda kullanmayanlara göre serum IL-1ß, TNF-?, balgam IL-1ß, IL-8 ve TNF-? düşük, diğerleri yüksek bulundu. Bunlardan sadece serum TNF-? düşüklüğü anlamlı idi (p=0,003). Anti-enflamatuar mediatörlerden serum IL-10, IL-1Ra, balgam IL-10 ve IL-1Ra düzeyi statin kullananlarda yüksek saptanmakla beraber farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmadı. Lineer regresyon analizinde statin kullanımı sadece serum IL-10 üzerindeki etkisi anlamlı bulundu (B= -29.69, p=0.009).Sonuç olarak, çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre statinlerin, kronik obstrüktif akciğer hastalığındaki enflamasyon üzerine enflamatuar marker'ları azaltıp anti-enflamatuar marker'ları arttırarak etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Statins on Inflamation in Patients with COPDStatins have anti-inflammatory and immunomodulatory properties. Recent studies showed that, the use of statins in COPD is associated with number and severity of attacks and has a positive effect in life expectancy and is effective on inflamatory mediators.In this study we aimed to investigate the effect of statins on the mediators about inflamation in chronic obstructive pulmonary disease.In our study, we measured IL-1ß, IL-6, IL-8, IL-10, TNF-?, IL-1Ra levels in blood and sputum, C-recative protein levels in blood, in patients with COPD who are in stable period and 40 of which used statins and 40 of which did not use statins. The patient?s ages, the illness stage, attacks, hospitalization because of attack, medications, comorbidities and medications for comorbidities, use of statins and the relationships between them were researched.The clinical features between two groups were similar except morbidities. Even that CRP levels were decreased in statin users, there was no significant difference in the comparison with the Mann-Whitney U test. There was a significant correlation between illness period and sputum IL-1ß levels (r=0.311, p=0.005). Blood TNF-? level was higher in severe-very severe COPD groups than the mild and modarate COPD groups and this difference was significant (p=0.003). Sputum IL-6 level increased according to the severity of COPD increased (p=0.045). In respect of the patients who don?t use statins, the statin user?s blood IL1ß, TNF-? and sputum IL1ß, IL-8, TNF-? levels were decreased and the other levels were increased. Only the decreased level of blood TNF-? levels were significant (p=0.003). However, the anti-inflammatory mediators, blood IL-10, IL-1Ra and sputum IL-10 and IL-1Ra levels were increased in patients whom used statins, the difference were not found significant. Only the effect on IL-10 of the statin use was found significant in the linear regression analysis (B=-29.69, p=0.009).As a result, from the conclusions we gained from our study, the statins are thought to effect COPD inflamation by decreasing the inflammatory markers and increasing the anti-inflammatory markers.