Hemodiyaliz hastalarında kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein, pro-brain natriuretik peptit ve troponin T düzeyleri, kardiyak yapı ve sorunlar ile ilişkisi
The levels of pro-BNP and Tn-T in HH patients and the relationship between cardiac strucrure and disorders
  1. Tez No: 281144
  2. Yazar: SİBEL SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER KIYKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hemodiyaliz (HD) teknolojisinde sağlanan önemli gelişmelere rağmen, HD hastalarında en önemli mortalite ve morbidite nedeni, hala, kardiyovasküler hastalıklardır (KVH) ve bozukluklardır. KVH'nın erken tanısı ve öncü belirtilerinin ortaya konması hasta yaşam süresini uzatacaktır. Böbrek hastası olmayan populasyonda; kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (K-YABP), probrain natriüretik peptid (proBNP) ve troponin-T (Tn-T)'nin miyokardiyal hasarlanma ve kalp yetersizliğinin erken saptanması ve prognozunda oldukça önemli bir yeri olduğu gösterilen yeni biyokimyasal belirteçlerdir.Bu çalışmada; K-YABP, proBNP ve Tn-T düzeylerinin HD hasta grubunda ölçülmesi, sağlıklı kişilerle karşılaştırılması ve ilişkili olan faktörlerin ortaya konması amaçlamıştır.Çalışmaya; 60 HD hastası ve yaş ve cinsiyet uyumu sağlanmış 62 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm bireylerin demografik verileri elde edildi. HD hastalarında prediyaliz dönemde alınan periferik venöz kan örneğinde ve sağlıklı kişilerde ise sabah açlık durumunda alına kan örneklerinde; K-YABP, proBNP ve Tn-T düzeyleri ölçüldü. Tüm bireylerde; açlık kan şekeri, lipid profili, ürik asid, albumin, kan sayımı, C-reaktif protein (CRP), idrar tetkiki çalışıldı ve elektrokardiyografik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Despite the improvements in hemodialysis (HD) technology, the most important cause of morbidity and mortality in HD patients is cardiovascular disease (CVD) and disorders. The early diagnosis and discovery of new early markers for CVD may improve survival in these patients. In general population, heart-type fatty acid binding protein (H-FABP), probrain natriuretic peptid (proBNP) and troponin-T (Tn-T) are the novel biomarkers and predicors of ongoing myocardial injury and heart failure.Aims of this study are to measure the levels of H-FABP, proBNP and Tn-T in HD patients, to compare with healthy persons, and to investigate of related factors.Sixty HD patients and 62 sex and age-matched healthy person were enrolled to study. Demographic features of all persons were obtained. In HD patients; H-FABP, proBNP and Tn-T levels were measured in predialysis venous blood samples, and were measured in fasting condition in healthy persons. Fasting blood glucose, classcial lipid profile, uric acid, albumin, c-reactive protein (CRP), complete blood count, urinalysis were measured in all study persons.