COX-2 765 G>C polimorfizminin koroner arter hastalığında risk olarak değerlendirilmesi
The assesment of COX-2 765 G>C polymorphism in patients with coronary artery diease
  1. Tez No: 281142
  2. Yazar: EYLEM ASLANYÜREK SINIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Koroner arter hastalığı dünyada ve ülkemizde en sık ölüm nedenlerinden biridir. İnsan aterosklerotik monosit/makrofajlar, endotel hücreleri ve düz kas hücrelerinde COX-2 ekspresyonunun gösterilmiş olması, COX-2 ekspresyonunun aterogenezin inflamatuar sürecinde rolü olduğunu düşündürmektedir.Bu çalışmada COX-2 765G>C polimorfizminin koroner arter hastalığı olan hastalarda olası rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi polikliniklerine göğüs ağrısı ile başvuran ve koroner anjiografi ile koroner arterlerinde %70 ve fazlası darlığı olan 95 koroner arter hastası ve özgeçmişinde herhangi bir hastalığı bulunmayan, koroner anjiografi sonuçları normal bulunan 95 sağlıklı birey dahil edilmiştir.COX 2 765G>C polimorfizmi, kan örnekleri alınıp DNA'ları izole edildikten sonra Real Time PCR ile, C Reaktif Protein immünotürbidimetrik metot ile, açlık kan şekeri enzimatik heksokinaz metodu ile, eritrosit sedimentasyon hızı fotometrik kinetik metot ile, total kolesterol ve HDL-kolesterol düzeyleri enzimatik kolorimetrik metot ile ve trigliserid düzeyleri enzimatik-kolorimetrik/gliserolfosfat oksidaz-peroksidaz metodu ile çalışılmıştır. LDL ve VLDL-kolesterol düzeyleri Friedewald eşitliğine göre hesaplanmıştır.Elde ettiğimiz sonuçlara göre, COX-2 765 GG genotipine sahip bireylerde KAH riski, GC genotipine göre 1.35 kat yüksek bulunmasına rağmen bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Aynı zamanda GC genotipine sahip hastaların kontrollere oranla, CRP düzeylerinin daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Çalışma grubumuzda CC genotipine rastlanmamıştır. MI öyküsü ile COX-2 genotipi arasında istatistiksel olarak bir ilişki saptanamamıştır.Sonuç olarak, daha çok sayıda hastada 765 G>C polimorfizminin çalışılması, bu polimorfizm ile ateroskleroz ve KAH arasındaki ilişkinin tam olarak ortaya konulmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is one of the most common cause of death in the world and our country. COX-2 expression that has been shown in atherosclerotic human monocytes / macrophages, endothelial cells and smooth muscle cells suggests a role in inflammatory process of atherosclerosis.İn this study, we aimed to determine the exact role of COX-2 765G> C polymorphism in patients with Coronary Artery Disease.İn this study, 95 patients who applied to Mersin University Medical Faculty Cardiology and Cardiovascular Surgery Departments suffering chest pain with 70 % or more stenosis in coronary arteries detected by coronary angiography and 95 healthy person with normal coronary angiography results were included.COX 2 765G> C polymorphism was studied by using Real Time PCR from blood samples after DNA isolation. CRP levels, fasting blood glucose and erythrocyte sedimentation rates were measured by immunoturbidimetric method, enzymatic hexokinase method and photometric kinetic method respectively. Total cholesterol and HDL-cholesterol levels were measured by enzymatic colorimetric method. triglyceride levels were measured by enzymatic colorimetric /gliserolfosfat oxidase-peroxidase method. LDL-cholesterol and VLDL-cholesterol levels were calculated according to the Friedewald equation.Although we found the CAD risk in individuals with the COX-2 765 GG genotype is 1.35 times higher than individuals with the GC genotype, this increase is not statistically significant. İn patients with GC genotype, CRP levels (p = 0.000) are higher than the controls with GC genotype and this increase is statistically significant. CC genotype is not detected in our study. There was no statistically significant relationship between history of MI and COX-2 genotypeAs a result, a study including more patients to detect the 765 G> C polymorphism will help us to put forward the relation between this polymorphism, atherosclerosis and CAD exactly.