Obez gebelerde entübasyon güçlüğü belirlenmesinde prediktif testlerin önemi
The importance of predictive tests on determination of intubation difficult for obese pregnants
  1. Tez No: 281146
  2. Yazar: MÜNEVVER ALPAGUT ALIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN BİRBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obez gebelere genel anestezi uygulamalarında hava yolunun sağlanması ve sürdürülmesi zor olup, başarısız entübasyon anestezi ile ilgili maternal morbidite ve mortalitenin en önemli nedenini oluşturmaktadır. Entübasyon güçlüğünü belirlemede birçok prediktif test kullanılmaktadır. Bu çalışmada amacımız obez gebelerde zor entübasyonun belirlenmesinde tüm bu testlerin önemini değerlendirmektir.Çalışmamızda; genel anestezi altında sezaryan operasyonu yapılan 252 hastanın dosyaları ve anestezi kayıtları geriye yönelik tarandı. Olguların vücut kitle indeksi (VKİ), sternomental mesafe (SMM) ve tiromental mesafe (TMM) ölçümleri, Wilson toplam risk skoru, Modifiye Mallampati sınıflandırması, baş boyun hareketleri, geride mandibula, üst dudak ısırma testi (ÜDIT), entübasyon zorluk skalası (EZS), boyun çevresi ölçümü ve ağız açıklığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is diffucult to provide and maintain the airway under general anaesthesia in obese pregnants and the failed intubation still the most important reason of maternal morbidity and mortality. There are many predictive tests in determination of diffucult intubation. In this study our aim was to evaluate the importance of these tests for determining the difficult intubation.In our study, the files and the anaesthesic records of 252 patients who had caesarean section with general anaesthesia were retrospectively scanned.The body mass index (BMI), thyromental distance (TMD), sternomental distance (SMD), Wilson total risk score, Modified Mallampaty clasification, head and neck movements, retrognati, upper lip bite test (ULBT), neck circumfarence, intubation diffucult scale (IDS) of the patients were evaluated. Mallampaty class 3 and 4, SMD < 12.5 cm, TMD < 6 cm, Wilson total risk score ?2 and Cormack Lehane grade 3 and 4, IDS >5, ULBT grade 3 and BMI >30 kg/m2 values were the indicators for the diffucult intubation. The sensitivity, specificity and positive predictive values of these test were calculated.Of these 252 patients, BMI was >30 kg/m2 for 103 patients and < 30 kg/m2 for 149 patients. The incidince of difficult intubation and difficult laryngoscopy was 4.4% and 7.1%. A significant relation was found between difficult intubation and high mallampati score, Cormac-Lehane grade 3 and 4, ULBT grade 3, Wilson total risk score ?2, neck circumfarence >40cm, IDS >5, BMI>30 kg/m2 (p< 0.05). The sensitivity, specifity and pozitive predictive values of the tests were, 100%, 61.8%, 10.6% for BMI, 90.9%, 93.3%, 38.4% for neck circumfarence, 54.5%, 7.8%, 2.6% for TMD, 76.9%, 96.6%, 55.5% Cormac?Lehane grade 3-4, %63.6, %99,1, %77.7 for ULBT grade 3.In conclusion, the prevelance of difficult intubation in obese pregnants are higher than the population and ULBT and neck circumfarence are the most predictive tests for the determination of this difficulty.