Obez ve preeklamptik sezeryan hastalarında magnezyumun entübasyon süresine etkisi
The effect of magnesium on the intubation time in obese and preeclamptic caesarean patients
- Tez No: 487246
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Preeklampsi gebeliğin sıklıkla 20. haftasından sonra ortaya çıkan, hipertansiyon ve proteinüri ile karakterize, multisistemik, gebeliğe özgü bir sendromdur. Maternal, fetal morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerindendir. Fizyopatolojisinde uteroplasental damarlanmanın yetersizliği vardır. Preeklampsi tanısı 20. gebelik haftasından sonra başlayan hipertansiyon (sistolik >140 mmHg veya diastolik >90 mmHg) ve proteinüri (>300 mg/gün) ile konur. Hastalığa başka sebeplerden kaynaklanmayan nöbet eklenirse eklampsi olarak değerlendirilir. Magnezyum eklampsideki konvülziyonların önlenmesinde ve kontrolünde etkilidir. Konvülziyonlar genellikle MgSO4'in başlangıç bolus dozundan sonra sonlanır. Nöromusküler kavşakta magnezyum konsantrasyonunun yüksek olması doza bağlı olarak önce periferik sinir sisteminde nörotransmitter salınımının presinaptik inhibisyonu daha sonra da presinaptik nöromüsküler blok ortaya çıkarır. Sonuçta, magnezyum nondepolarizan kas gevşeticilerin etkisini arttırmaktadır. Nondepolarizan sinir-kas bloğunun derecesinin öğrenilmesi istendiği veya rezidüel blok varlığından şüphe edildiği durumlarda TOF (Train Of Four) monitörizasyonu kullanılabilir. TOF monitörizasyonunda 2 sn'de gerçekleşen, dört ardışık supramaksimal uyarı yapılır. Dörtlü uyarıya alınan yanıt sayısı ve 4. uyarının 1. uyarıya oranı (T4/T1) ile değerlendirme yapılır. Bu çalışmaya magnezyum tedavisi alan, VKİ 30-40 arasında olan preeklamptik gebeleri dahil edildi. Entübasyon sırasında TOF monitörizasyonu yapılmış olan ve entübasyon süreleri kaydedilen hasta dosyalarını incelendi. Sağlıklı ve magnezyum tedavisi almayan gebelerin entübasyon süreleri ile karşılaştırıldı. Amacımız magnezyumun entübasyon süresindeki etkisini ölçerek nöromusküler aralıktaki etkisini belirlemekti. Sonuç olarak magnezyumun entübasyon süresini anlamlı olarak kısalttığını ve nondepolarizan kas gevşeticilerin etkisini arttırdığı belirlendi. Bu nedenden dolayı magnezyum tedavisi alan hastalarda nondepolarizan kas gevşeticilerin dozunun normalden daha düşük olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a multisystemic gestational syndrome characterized by hypertension and proteinuria, often occurring after 20 weeks of gestation. Preeclampsia is the most common cause of maternal, fetal morbidity and mortality. In pathophysiology there is inadequacy of uteroplacental vascularization. Preeclampsia is diagnosed with hypertension (systolic> 140 mmHg or diastolic> 90 mmHg) and proteinuria (> 300 mg/day) beginning after the 20th gestational week. Eclampsia is assessed if a seizure not due to other causes is added to the disease. Magnesium is effective in the prevention and control of convulsions in the eclampsia. Convulsions usually end after the initial bolus dose of MgSO4. Dosedependent of the high concentration of magnesium in the neuromuscular junction is revealed the presynaptic inhibition of neurotransmitter release in the peripheral nervous system and then the presynaptic neuromuscular block. As a result, magnesium enhances the efficacy of nondepolarizing muscle relaxants. TOF (Train Of Four) monitoring can be used when the degree of nondepolarizing nerve-muscle block is wanted to be learned or suspicion of residual block is suspected. Four consecutive supramaximal stimuli are performed in TOF monitoring at 2 seconds. Evaluation is made by the number of responses received in the quadruplicate stimuli and by the ratio of the fourth stimulant in the first (T4 / T1). We included preeclamptic pregnancies in this study who received magnesium treatment and had a body mass index of 30-40. Then we reviewed patient files that had undergone TOF monitoring during intubation and recorded intubation times and compared to the intubation times of healthy and non-magnesium treated pregnants. Our aim was to determine the effect of magnesium on the neuromuscular range by measuring the effect of magnesium during intubation. We conclude that magnesium significantly shortens the duration of intubation and enhances the effect of nondepolarizing muscle relaxants. We think that the dose of nondepolarizing muscle relaxants should be lower than usual in patients receiving magnesium treatment for this reason.