Obez gebelerde maternal ve umbilikal kord homosistein düzeylerinin incelenmesi
The assessment of maternal and umbilical cord homocystein levels in obese pregnant women
  1. Tez No: 624048
  2. Yazar: BAŞAK KAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN SERDAR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Obez ve obez olmayan gebelerde, maternal ve umblikal kord kanındaki homosistein düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL-METOD: Çalışmaya, 37.gebelik haftasını tamamlamış ve aktif doğum eyleminde olmayan 110 term gebe alındı. Bunlardan 41'i obez (VKİ>30 kg/ m2 ) iken 69'u ise normal kilolu (VKİ< 30 kg/ m2 ) idi. Hastaların maternal plazma ve umblikal kord homosistein düzeyleri ile umblikal arter pH değerleri ölçüldü ve iki grup arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için T test, Mann Whitney test ve Ki-kare test kullanıldı. p0.05), yaş obez grupta sınırda anlamlı yüksek saptandı (26.8 ±5.4'e karşı 28.8 ±5.1, p=0.049). Obez grup ile obez olmayan grup arasında maternal plazma [7.6 (4.1)'e karşı 7.1 (4.9)] ve umblikal kord homosistein değerleri [8.6 (4.2)'e karşı 8.8 (4.5)] açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). YORUM: Obez ve obez olmayan gebelerde maternal ve umblikal kord homosistein düzeyleri arasında farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
AIM: To compare the maternal plasma and umbilical cord blood homosistein levels in obese and non-obese pregnant women. MATERIAL and METHOD: One hundred-ten term pregnant women, who were completed their 37th gestational weeks and were not in active labor, were enrolled in the study. While 41 out of them were obese (BMI >30 kg/m2), 69 were non-obese (BMI 0.05). The maternal plasma homosistein levels [median (interquartile range); 7.6 (4.1) vs 7.1 (4.9)] and umbilical cord homosistein values were not statistically different [8.6 (4.2)'e karşı 8.8 (4.5)] between the groups (p>0.05). CONCLUSION: The maternal and umbilical cord blood homosistein levels are not different in obese and non-obese pregnant women.