Akut peptik ülser kanamalarında endoskopik tedavi ardından intravenöz yüksek doz pantoprazol infüzyonu ile düşük doz bolus tedavisinin karşılaştırılması: Çift kör, prospektif, randomize bir çalışma
The comparison of high dose pantoprazole infusion therapy versus low dose bolus following endoscopic treatment for acute peptic ulcer bleeding: A double blind, prospective, randomized study
  1. Tez No: 281153
  2. Yazar: ENVER ÜÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Peptik ülser kanamalarının tedavisinde proton pompa inhibitörleri en etkili ilaçlardır. Tekrar kanamayı önlemek için kullanılan proton pompa inhibitörlerinin etkin dozları halen aydınlatılmış değildir. Bu çalışmada amacımız peptik ülser kanamalarında endoskopik tedavi sonrasında pantoprazolün yüksek doz infüzyonu ile düşük doz bolus tedavisini karşılaştırmaktır.Peptik ülser kanaması ile başvuran ve yüksek riskli endoskopik bulgulara sahip (Forrest 1a, 1b, 2a, 2b) hastalardan endoskopik tedavi (epinefrin ile skleroterapi) ile kanamaları kontrol altına alınanlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba pantoprazol 80 mg bolus ardından 72 saat boyunca 8 mg/saat infüzyon, ikinci gruba ise 80 mg bolus ardından 12 saatte bir 40 mg bolus olarak uygulanmıştır. Üçüncü günden sonra her iki gruba 2x40 mg oral pantoprazol verilmiştir. Erken kanama nüksü (ilk 72 saat içinde), geç kanama nüksü (3-30 gün içinde), kan transfüzyonu ihtiyacı, kanama nedeni ile cerrahiye gidiş, mortalite, hastanede kalış süresi primer sonlanım noktaları olarak belirlendi.Düşük doz bolus grubunda 37, yüksek doz infüzyon grubunda 36 hasta vardı. Erkek/Kadın oranı 50/23 ve yaş ortalaması 59.12 (±20.12 st. sapma) idi. Düşük doz grubunda 3 (%8.1), yüksek doz grubunda 10 (%27.8) hastada tekrar kanama oldu (p=0.028). Mortalite oranları düşük doz bolus ile yüksek doz infüzyon gruplarında sırası ile 3 (%8.1) ve 2 (%5.6) hasta idi ve her iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p=0.710). Kan transfüzyon ihtiyacı düşük doz grubunda 2.51(±2.22 st.sapma) ve yüksek doz grubunda 4.53 (±4.21 st.sapma) ünite olarak bulundu. İki grup arasında anlamlı fark vardı (p=0.040). Yüksek doz infüzyon tedavisinin bir hasta için maliyeti 252.62 TL iken düşük doz bolus tedavinin maliyeti 104.02 TL olarak bulundu.Çalışmamızda, peptik ülser kanamasının endoskopik tedavisinden sonra uygulanan yüksek doz infüzyon pantoprazol tedavisinin düşük doz bolus tedavisine üstünlüğü saptanmamıştır. Düşük doz tedavi maliyet ve uygulama kolaylığı yönünden de çok daha uygundur. Bu nedenle peptik ülser kanamasında başarılı endoskopik tedavi ardından düşük doz bolus pantoprazol tedavisi etkin bir tedavi biçimidir.
Özet (Çeviri)
Proton pump inhibitors are the most effective drugs in the treatment of peptic ulcer bleeding. Effective doses of proton pump inhibitors to prevent rebleeding is still unclear. In this study we aimed to compare the high dose infusion versus low dose bolus pantoprazole in the treatment of peptic ulcer bleeding.Patients admitted with peptic ulcer bleeding having high risk endoscopic findings (Forrest 1a,1b,2a,2b) whose bleeding treated by endoscopic intervention (sclerotherapy with epinephrine) categorized into two groups. To the first group pantoprazole 80 mg was given as bolus firstly, then 8 mg/hour infusion for 72 hours whereas second group is given 80 mg bolus then 40 mg as bolus every 12 hours. After the third day, it was given pantoprazole 2x40 mg orally to both of groups. Primary end points decided as follows: early bleeding recurrence (within first 72 hours), late bleeding recurrence (within days 3-30), need for blood transfusion, surgery due to the bleeding, mortality, hospitalization time.There were 37 patients in low dose bolus group, 36 in high dose infusion group. Male/Female ratio was 50/23 with an age mean 59.12 years old (±20.12 SD). Rebleeding occured in 3 patients (8,1%) in low dose group whereas 10 patients (27,8%) in high dose group (p=0.028).Mortality rates were 3 (8.1%) and 2 (5.6%) for low dose bolus group and high dose infusion group, respectively, and there was no significant difference between two groups (p=0.710). Need for blood transfusion were 2,51(± 2.22 SD) and 4.53 (± 4.21 SD) units for low dose bolus group and high dose infusion group, respectively,and there was significant difference between two groups (p=0.040). Costs per patient found as TL 252.62 in high dose infusion group whereas TL 104.02 in low dose bolus group.In our study, we found no superiority of high dose pantoprazole infusion treatment over the low dose treatment after endoscopic therapy of peptic ulcer bleeding. The low dose treatment is even more convenient according to lower cost and easier administration. Thus, low dose bolus pantoprazole administration following successful endoscopic therapy is an effective choice of therapy.