Venöz tromboembolili hastalarda plazma ADAMTS 13 düzeyinde meydana gelen değişiklikler
Changes in plasma levels of ADAMTS 13 in venous thromboembolism disease
- Tez No: 281154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP NACİ TİFTİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Venöz Tromboemboli önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Herediter ve edinsel risk faktörleri suçlanmaktadır. Fakat etyolojisi için yapılan incelemelerde neden bulunamayan hasta grubu oldukça fazladır. ADAMTS 13 (A Disintegrin And Metalloprotease with Thrombospondin type 1 repeats), plazmadaki von Willebrand Faktör (vWF) multimerlerini parçalayan bir metalloproteazdır. ADAMTS 13 eksikliği nedeniyle çok büyük vWF multimerlerinin plazmada bulunması, Trombotik trombositopenik purpura (TTP) patogenezindeki başlıca faktördür. Literatürde başta TTP olmak üzere ADAMTS 13 ile yapılan çok sayıda çalışma vardır. Tromboza eğilimin arttığı bazı hastalıklarda da (İskemik stroke, iskemik kalp hastalığı, maligniteler, kollajen doku hastalığı vb) ADAMTS 13 eksikliği gösterilmiştir.Çalışmamıza venöz tromboz ve pulmoner emboli saptanan 30 hasta ile yaşı ve cinsiyeti eşleştirilmiş 30 sağlıklı birey alındı. Plazma vWF antijen ve ADAMTS 13 düzeyinin etkilendiği diyabetik hastalar, ikterik hastalar, serum örnekleri lipemik olan hastalar, fiziksel yada cerrahi travma geçiren hastalar, akut koroner sendromlu hastalar, gebeler, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, malignitesi olan hastalar, kollajen doku hastaları, kronik veya akut inflamasyon halinde olanlar, trombosit fonksiyonunu etkileyen ilaç kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hasta ve kontrol grubu ADAMTS 13 ve vWF antijen plazma düzeyleri ELISA yöntemi ile kantitatif olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Venous tromboembolia is a significant reason of morbidity and mortality. Hereditary and acquired risk faktors are accused. However in studies for its etiology, number of patients with unidentified reason is rather high. ADAMTS 13 ( A Disintegrin And Metalloprotease with Thrombospondin type 1 repeats) is a metalloprotease that splits von Willebrand Faktor (vWF) multimers in plasma. Existence of large vWF multimers in plasma due to absence of ADAMTS 13 is the major factor of the pathogenesis of thrombotic thrombocytopenic purpura (TTP). TTP, being the main issue, there are numerous studies related to ADAMTS 13 in the litarature. In also certain diseases where there is increased tendency to thrombosis (ischemic stroke, ischemic heart disease, malignancies, collagenous tissue disease etc) absence of ADAMTS 13 is shown.30 patients with venous thrombosis and pulmonary embolia and 30 healthy individuals of the same age and sex were participated in our study. Patients with the following diseases were excluded from our study: Diabetic patients whose plasma vWF antigen and ADAMTS 13 levels were affected, icteric patients, patients whose serum samples are lipemic, patients who have had physical or surgical trauma, patients with acute coronary syndrome, pregnants, patients with kidney failure, liver disease, malignancy, collagenous tissue diseases, chronical or acute inflamation and patients who have used drugs that influence thrombocyte functions. ADAMTS 13 and vWF antigen plasma levels of the patients and the control group were determined quantitatively with using ELISA procedure.