Alerjik ve vazomotor rinitte nöronal enflamasyon (Nörotropin 3)'un rolü
The role of neuronal inflammation (NT-3) in allergic and vasomotor rhinitis
- Tez No: 281155
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Rinit toplumda çok sık görülen bir hastalık grubu olup; alerjik ve nonalerjik rinitleri içermektedir. Alerjik rinit, immünoglobulin E bağımlı, tip 1 aşırı duyarlılık reaksiyonu şeklinde ortaya çıkan, nöbetler halinde hapşırık bol ve sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kaşıntısı ile karakterize enflamatuvar nazal mukoza hastalığıdır. Nörotropinler esas olarak sinir büyüme faktörleri olup son zamanlarda alerjik hastalıkların patogenezinde nöronal enflamasyonda rolü olabileceği konusunda yayınlar mevcuttur. Bu çalışmada alerjik ve vazomotor rinitli hastalardan alınan alt konka ve serum örneklerinde Nörotropin-3 çalışılıp, bu faktörün rinit patogenezinde etkisi olup olmadığının ortaya konması amaçlandı. 20 alerjik rinitli, 20 vazomotor rinitli hastadan ve 13 kontrol grubundan alınan serum ve alt konka mukozal doku örneklerinde sırasıyla ELİSA ve immünohistokimyasal yöntemlerle Nörotropin-3'ün serum düzeylerine ve dokuda boyanma miktarlarına bakıldı. Alerjik rinit grubunda alt konkada immünohistokimyasal yöntemle Nörotropin-3 boyanma düzeyleri, kontrol ve vazomotor grubuna göre istatistiksel olarak daha fazlaydı (p=0,000 ve p=0,022). Vazomotor rinit ve kontrol grubu arasında alt konkada Nörotropin-3 boyanma miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,564). Serumda ELİSA yöntemiyle bakılan Nörotropin-3 miktarlarında alerjik rinit, vazomotor rinit ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0,3959). Çalışmamızın bulguları Nörotropin-3'ün nazal mukozayı lokal düzeyde etkileyerek alerjik rinit patogenezine katkıda bulunabileceğini, ancak vazomotor rinit patogenezinde etkili olmayabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Rhinitis, a very common group of diseases, contain allergic and nonallergic rhinitis. Allergic rhinitis is an inflammatory nasal mucosa disease which is a kind of IgE linked type 1 hypersensitivitiy reaction and characterized by spells of sneezing, watery and large amount of nasal discharge, nasal obstruction and itching. Neurotrophins are mainly nerve growing factors, and recently there have been issues concerning about their probable role in neurogenic inflammation in pathogenesis of allergic diseases. The aim of this study was finding if neurotrophin-3 has a role in the pathogenesis of rhinitis or not. In this study neurotrophin-3 levels were studied in the inferior turbinate and serum samples of 20 allergic rhinitis, 20 vasomotor rhinitis and 13 control patients. In the inferior turbinate biopsies neurotrophin-3 staining levels were studied by immunhistochemistry and ELİSA was used for finding serum neurotrophin-3 levels. Neurotrophin-3 staining levels in the inferior turbinate were statistically greater in the allergic rhinitis group than vasomotor rhinitis and control patients (p=0,000 and p=0,022). There was not any statistically significant difference between vasomotor and control patients about neurotrophin-3 staining levels in the inferior turbinate biopsies (p=0,564). There was not also any statistically significant difference between allergic rhinitis, vasomotor rhinitis and control patients about serum Neurotrophin-3 levels (p=0,3959). Our findings suggested that Neurotrophin-3 affected nasal mucosa locally without joining to systemic circulation and contributed to pathogenesis of allergic rhinitis, but it didn?t contribute to vazomotor rhinitis pathogenesis.