TNF-α-308, IL-10-1082 gen polimorfizmlerinin romatizmal kalp hastalığının şiddeti ve duyarlılığı ile ilişkisi
Relationship of TNF-α-308, IL-10-1082 gene polymorphisms with the severity and susceptibility of rheumatic heart disease
- Tez No: 281156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU HALLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akut romatizmal ateş, A grubu streptokoklarla oluşan üst solunum yolu enfeksiyonu son¬rası gelişen inflamatuvar bir hastalıktır ve en önemli komplikasyonu romatizmal kalp hastalığıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, patogenezde TNF-? ve IL-10 gen polimorfizmlerinin önemini vurgulamaktadır. Özellikle TNF-?-308 ve IL-10-1082 gen polimorfizmlerinin romatizmal kalp hastalığına yatkınlık yarattığını bildiren sınırlı sayıda araştırma vardır. Sitokin gen polimorfizmlerinin ırklara göre değiştiği de göz önüne alındığında, Türkiye'de ARA'li hastalarda IL-10-1082 gen polimorfizmi daha önce araştırılmamış; TNF-?-308 polimorfizmini araştıran sadece iki çalışma olduğu, bunların sonuçlarının da birbirleri ile çeliştiği görülmüştür. Çalışmamızın amacı TNF-?-308 G/A, IL-10-1082 A/G polimorfizmlerinin romatizmal kalp hastalığı ile ilişkisinin saptanması ve bu hastalık için Türk toplumundaki sıklığının belirlenmesidir.Bu vaka kontrol çalışmasında, 57 romatizmal kalp hastası ve 99 sağlıklı çocukta TNF-?-308 geninde G/A ve IL-10-1082 geninde A/G polimorfizmlerinin romatizmal kalp hastalığı ve kapak tutulumu ile ilişkisi araştırıldı.Romatizmal kalp hastalığı olan çocuklarda TNF-?-308 gen polimorfizmine rastlanmadı, sağlıklı çocuklarda bu polimorfizm %3.1 oranında gözlendi. IL-10-1082 gen polimorfizmi sağlıklı çocuklarda romatizmal kalp hastalığı olanlardan daha sıktı. TNF-?-308 genotip ve allel dağılımı ile kapak tutulumu arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmadı (p>0.05). IL-10-1082 G/G ve A/G genotipleri çoklu kapak tutulumu olan hastalarda daha sık görülmekle birlikte istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05).Sonuç olarak çalışmaya alınan olgularda TNF-?-308 ve IL-10-1082 gen polimorfizmleri ile romatizmal kalp hastalığı ve kapak tutulumu arasında ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0.05). TNF-? polimorfizmlerinin aslında sessiz olduğu ve belirli HLA alleleri ile birlikte olduklarında önem kazandıkları da ileri sürülmüştür. Bu nedenle, Türkiye'de bu konu ile ilgili hem sitokin polimorfizmini hem de HLA allellerini içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever is an inflammatory disease developing after upper respiratory tract infection with group A streptoccoci and its most important complication is rheumatic heart disease. Recent studies emphasize the importance of IL-10 and TNF-? gen polymorphism in the pathogenesis. There are limited number of studies reporting TNF-?-308 and IL-10-1082 gene polymorphism may induce susceptibility to rheumatic heart disease. Gene polymorphisms change depending on race, and in Turkey there is no study on IL-10-1082 gene polymorphism in the patients with ARA. However, there are only two studies on TNF-?-308 of which results were conflicting. The aim of our study is to determine the frequency of IL-10-1082 A/G and TNF-?-308 G/A gene polymorphism in Turkish population and to investigate the relationship between these polymorphisms and rheumatic heart disease.In this case-control study, the relationship between G/A polymorphisms in TNF-?-308 gene, A/G polymorphism in IL-10-1082 gene and rheumatic heart disease and valvular involvement. A total 57 patients with rheumatic heart disease and 99 healty controls were included.The rate of TNF-?-308 gene polymorphism was %3,1 in healty subjects and this polymorphism was not observed in patients with rheumatic heart disease. In healty subjects, the frequency of IL-10-1082 gene polymorphism was higher than the patients with rheumatic heart disease. There was no relation between TNF-?-308 genotype and allel distribution with valvular involvement (p>0.05). IL-10-1082 G/G and A/G genotypes were seen more frequent in patients with multiple valvular disease but there was no statistical significance (p>0.05).As a result, there was no relationship between TNF-?-308, IL-10-1082 gene polymorphisms and rheumatic heart disease or valvular involvement in the study population (p>0.05). TNF-?-308 polymorphisms are silent and may become important only with some certain HLA allels. Studies checking both cytokine polymorphism and HLA allels are needed in Turkey.