Hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyaliz tedavisi alan son dönem böbrek hastalarında kardiyovasküler risk faktörleri olarak lipidlerin ve lipoproteinlerin değerlendirilmesi
The evaluation of lipids and lipoproteins as a cardiovascular risk faktors in patients on hemodialysis and continuous ambulatory peritoneal patients
- Tez No: 281157
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş : Dislipidemi erişkin populasyon kadar son dönem böbrek hastaları içinde önemli bir KV risk faktörüdür. Bu amaçla hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyaliz tedavisi alan son dönem böbrek hastalarında kardiyovasküler risk faktörleri olarak lipidler ve lipoproteinlerin değerlendirilmesini amaçladık.Materyal ? Metod: Bu çalışmaya en az üç aydır diyaliz tedavisi alan, diyabetik olmayan 168 son dönem böbrek hastası dahil edildi. Hastaların demografik bilgi leri kaydedildi. VKI hesaplandı. Kan basınçları ölçüldü. 12 saatlik açlık periyo dundan sonra, diyaliz seansından önce tam kanda hemoglobin, trombosit ve löko sit, serumda üre, kreatinin, ürik asit, glukoz, Na, K, Ca, P ve Albumin,TK, TG, LDL-K, HDL-K, VLDL, apo A, apo B ve Lp(a) nefelometrik yöntemle çalışıldı.Bulgular: Çalışmaya SAPD grubunda 89 hasta (51 E, 38 K) ve HD grubunda 79 hasta (47E,32K) alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Dyslipidemia is an important risk factor among adult population as well as among patients with end stage renal disease. We aimed to evaluate the lipids and lipoproteinemias as a cardiovascular risk faktors in patients on hemodialysis and continuous ambulatory peritoneal dialysis.Material and Method: 168 patients(89 CAPD, 79 HD) who were non-diabetic and on dialysis therapy at least three months, were enrolled into the study. Demographics of the patients were taken from registry. Body Mass Indexes of the patients were established. Blood pressures of the patients were measured. After 12 hour fasting period and before the dialysis session, hemoglobin, white blood cell and platelets, and in serum urea, creatinin, uric ascid, glucose, Na, K, Ca, P and albumin,TC, TG, LDL-C, HDL-C, apo A, apo B and Lp(a) were measured.Results: 89 patients in CAPD group (51 M, 38 F) and 79 patients in HD group (47M,32F) were taken to the study.