Son dönem kronik böbrek yetmezliğinde paratiroid bezlerinin ultrasonogrofik boyutlarının kalsiyum metabolizması ve kemik döngüsü ile ilişkisi
The relationship of ultrasonographic sizes of parathyroid glands with calcium metabolism and bone turnover in end-stage renal failure.
  1. Tez No: 247998
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sekonder hiperparatiroidizm, hiperparatiroidizm tipleri arasında en sık görülenidir. Sekonder hiperparatiroidiye bağlı patolojiler en ağır şekliyle kronik renal yetmezliğinde görülür. Kronik böbrek yetmezliğinde görülen kalsiyum, fosfat ve vitamin D metabolizması bozuklukları sekonder hiperparatiroidizm gelişiminde önemli rol oynamaktadır.Kronik böbrek yetmezliğinde hiperparatiroidi gelişimine azalan GFR ile fosfor retansiyonu neden olur. Artan fosfor, plazmada kalsiyum ile kompleks oluşturarak kalsiyumu düşürür. Hipokalsemi ve azalmış aktif vitamin D düzeyleri paratiroid bezini uyararak PTH salınımını artırır. Böbrek yetmezliği ilerledikçe paratiroid bezlerde hipertrofi meydana gelir.Çalışmaya sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) ünitesinde renal replasman tedavisi almakta olan 20 hasta, hemodiyaliz ünitesinden 40 hasta ve Evre 4 KBY (GFR 15 -29 ml/dk) olan 20 hasta alındı.Hastalara paratiroid USG, biyokimya - hematoloji tetkikleri ve DXA ölçümleri yapıldı. Paratiroid bezlerindeki adenom volümü (a×b×c)×?/6 formülü ile hesaplandı.Prediyaliz evre 4 KBY olan hastalar eritropoetin kullanmıyordu. Sürekli ayaktan periton diyalizi ve hemodiyaliz tedavisi alan hastaların son 1 yılda kullandıkları total eritropoeitin dozları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Secondary hyperparathyroidism is the most frequent hyperparathyroidism; manifested worst in chronic renal failure. Abnormalities of calcium, phosphorus and vitamin D metabolism leads to secondary hyperparathyroidism in chronic renal failure.Hyperparathyroidism starts with accumulation of phosphorus with diminishing glomerular filtration rate. Phosphorus binds to calcium and decreases it. Decreasing calcium and impaired renal synthesis of active vitamin D stimulates parathormone. These conditions lead to parathyroid gland hyperplasia as renal failure progresses.We?ve recruited 20 patients followed in continuous ambulatory periton dialysis unit, 40 patients from hemodialysis unit and 20 patients with stage 4 end-stage renal disease (GFR 15-29 ml/dk). We performed parathyroid ultrasonography, biochemical and hematological tests, dual-X ray bone absorptiometry. Parathyroid volumes were calculated using the formula (a×b×c)×?/6. Total erythropoietin doses given in last one year were determined, approximate cumulative erythropoietin doses given from the begining were calculated in dialysis patients.Among 80 patients, 28 were not given erythropoietin. These patients had lower PTH levels compared to these on Epo treatment (p=0,003). Total and cumulative Epo doses were correlated with PTH level (kk=0,429 ve 0,462). Epo doses were also correlated with hyperplastic gland volumes and numbers.