Anesteziyoloji yoğun bakım ünitesindeki ventilatör ilişkili pnömoni vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of ventilator associated pneumonia cases in anesthesiology intensive care unit
  1. Tez No: 281175
  2. Yazar: SEVİM TEMİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP BAYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Özellikle Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan, pnömoni hikayesi bulunmayan ve entübasyonu takip eden 48?72 saat sonra gelişen alt solunum yolu enfeksiyonları, ventilatör ilişkili pnömoni olarak tanımlanmaktadır. Tanı genellikle klinik, radyolojik, mikrobiyolojik verilere göre konur Bu çalışmanın amacı; klinik olarak ventilatör ilişkili pnömoni tanısı almış hastalarda; uygulanması kolay olan endotrakeal aspirat kantitatif kültür sonuçlarının değerlendirilmesidir. Bu retrospektif çalışma; 01.01.2008 ? 31.12.2010 tarihleri arasında 8 yatak kapasiteli Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yapıldı. Preoperatif ventilatör ilişkili pnömoni tanı kriterlerine sahip olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalardan alınan endotrakeal aspirat örnekleri bakteriyolojik işlemler ve tanımlama için Mikrobiyoloji Laboratuarına gönderildi. Bu çalışmada; Yoğun Bakım Ünitesine kabul edilen ve mekanik ventilasyon uygulanan 485 hastanın dosyaları incelenmiş olup; 85 hastaya klinik olarak ventilatör ilişkili pnömoni tanısı konmuştu. Yaşları 11?85 arasında değişen ve ventilatör ilişkili pnömoni tanısı konan hastaların yaş ortalaması 49 ±17.3 olarak tespit edildi. Hastaların ortalama mekanik ventilasyon süresi 20±22 olarak saptanmıştır. Hastaların 34'ü (%40) kadın ve 51'i (%60) erkek idi. Hastalara yapılan endotrakeal aspirat kültüründe; 70 hastada ( % 82.3) Gram negatif bakteri, 6 hastada (%7.1) Gram pozitif bakteri üredi. 9 hastada ise (%10.6) polimikrobiyal üreme vardı. Klinik olarak ventilatör ilişkili pnömoni tanısı konan 85 hastadan 41 tanesi ex olurken 44 hasta şifa ile taburcu edilmiştir.Sonuç olarak; her ünitenin, kendi üreyen etkenlerini ve antibiyotik direnç oranlarını izleyerek tedavi ve kontrol seçeneklerini bu bilgiler üzerine yapılandırması gerekmektedir. Her Yoğun Bakım Ünitesi kendi olanakları ölçüsünde ventilatör ilişkili pnömoni tanısında kullanacağı yöntemi belirlemeli ve ventilatör ilişkili pnömonide uygun ve erken tedavi için gayret sarf etmeli ve Yoğun Bakım Ünitesi kalite iyileştirme programları özellikle enfeksiyon kontrolüne odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ventilator-associated pneumonia (VAP) is defined as pneumonia occurring more than 48?72 hours after the initiation of endotracheal intubation and mechanical ventilation especially in Intensive Care Unit (ICU). Diagnosis is usually based on clinical, radiological, microbiological data. The aim this study is to evaluate the results of the quantitative cultures of Endotracheal Aspirate (EA) in patients that are clinically diagnosed as VAP. This retrospective study was performed between 01.01.2008?31.12.2010 in 8?bed capacity Dicle University Faculty of Medicine Anesthesiology and Reanimation ICU. Patients with a preoperative diagnostic criteria of VAP were excluded. The EA specimens collected from patients were sent to Microbiology Laboratory for bacteriological procedures and identification.85 of the 485 patients included in this study were diagnosed clinically as VAP. The mean age of patients was 49 ± 17.3 years and the ages was ranging between 11?85 years. The mean duration of MV was 20 ± 22 days. 34 patients (40%) were female and 51 (60%) were male. The EA cultures yielded gram-negative bacteria in 70 patients (%82.3), gram-positive bacteria in 6 patients (%7.1) and polymicrobial organisms in 9 patients (%10.6) (Table 1). Of the 85 clinically diagnosed as VAP patients; 41(%48.2) were died, while 44 patients (%51.8) were discharged from the hospital.In conclusion; each unit should follow their own bacteriologic flora and antibiotic resistance rates and should identify options for the treatment and control of infections. Each ICU should determine their own methods for the diagnosis of VAP and perform appropriate and early treatment of VAP and focus on ICU quality improvement programs; particularly in infection control.