Siklosporin nefrotoksisitesi oluşturulan ratlarda Cilostazol ve Diltiazem'in etkileri
The effects of Cilostazol and Diltiazem on rats with cyclosporin induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 281180
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kalsinörin inhibitörleri organ transplantasyonlarında yaygın olarak kullanılan immünsupresif ilaçlardır. Kalsinörin inhibitörlerinin kullanımını sınırlayan önemli yan etkileri mevcuttur. Bu etkilerden en önemlisi nefrotoksisitedir.Bu çalışmamızda kalsinörin inhibitörlerinden olan Siklosporin A (CsA)'ya bağlı nefrotoksisiteye karşı Cilostazol ve Diltiazem'in etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamızda 56 adet wistar cinsi rat Sham, Kontrol, Cilostazol, Diltiazem, CsA, CsA-Diltiazem, CsA-Cilostazol grubu olmak üzere 7 grup oluşturuldu. Gruplara İ/R (İskemi/Reperfüyon) oluşturulduktan sonra, Cilostazol 10 mg/kg/gün oral, Diltiazem 5 mg/kg/gün intraperitoneal ve CsA 10 mg/kg/gün intraperitoneal dozunda 7 gün verildi. Bu dönemin sonunda ratlara relaparatomi yapılarak kan örnekleri alındı. Bu örneklerlerden biyokimyasal (Malondialdehit (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Blood Ürea Nitrojen (BUN), Aspartat Aminotransferaz (AST) analizler yapıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatiksel olarak karşılaştırıldı.Çalışmamızın sonunda CsA verilen ratlarda CAT ve SOD seviyelerinde anlamlı azalma ve MDA seviyelerinde anlamlı artış tespit edilirken tedaviye Cilostazol ve Diltiazem ilavesi ile bu artışlarda belirgin azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Calcineurin inhibitors are widely used immunesuppressive drugs for organ transplantations. Calcineurin inhibitors have important side effects that limit their usage. The most important side effect is nephrotoxicity.In this study, we aimed to evaluate effects of cilostazol and diltiazem against nephrotoxicity induced by Cyclosporin A (CsA) which is one of the calcineurin inhibitors. We had 7 groups (Sham, Control, Cilostazol, Diltiazem, CsA, CsA-Diltiazem, CsA-Cilostazol) of 56 wistar type rats. After the formation of I/R ( ischemia / reperfusion ), Cilostazol 10 mg/kg/day oral, Diltiazem 5 mg/kg/day intraperitoneal and CsA 10 mg/kg/day intraperitoneal doses were given for 7 days. At the end of this period, blood samples were obtained from rats by relaparotomy. Biochemical analysis (malondialdehit, superoxide, catalase, BUN, AST) were done with these samples. The results were statistically compared with each other.At the end of our study, while a significant decrease in levels of CAT and SOD, significant increase in levels of MDA were obtained in rats given CsA, and significant decrease of increments were obtained by addition of Cilostazol and Diltiazem to treatment.