Ratlarda böbrek iskemi ve reperfüzyon hasarında ketaminin farkıi dozlarının etkileri
The effects of different doses of ketamine on the renal ischemia and reperfusion injury in the rats
- Tez No: 281181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET ŞENOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, ketaminin farklı dozlarının ratlarda serbest radikalaracılığıyla oluşan böbrek iskemi reperfüzyon (İ/R) hasarına etkilerini araştırmak vekarşılaştırmaktır.Çalışmamızda 42 adet wistar albino cinsi erkek rat 7 farklı gruba ayrılmıştır.Ratlara intraperitoniyal (İP) Urethan % 99 1 gr.kg?1dozda verilerek anestezi sağlandı.Sham grubuna sadece laparotomi uygulandı ve hiçbir işlem yapılmadan 120 dakikabeklendi. Kontrol grubunda 60 dakika renal iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulandı.Ketamin gruplarında iskeminin 45. dakikasında, ketamin farklı dozlarda (3 mg.kg?1, 10mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1) İP yoldan verildi. 60 dakikalık iskemisüresi sonunda klempler açıldı. Reperfüzyon döneminin sonunda ratlardan böbrekdokusu ve kan örnekleri alındı. Plazma örneklerinde proinflamatuar ajanların (IL-1, IL-6 ve TNF-?) analizleri yapıldı. Böbrek dokusu ile de histopatolojik ve biyokimyasal(MDA, SOD, GPx, NO) değerlendirmeler yapıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatikselolarak karşılaştırıldı.Ketaminin 10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60 mg.kg?1, 80 mg.kg?1 dozlarındauygulandığı gruplarda İRH'ya yararlı etkileri doku biyokimyasal (MDA, SOD, GPx veNO) değerler üzerinde gözlendi. Ketaminin bu dozlarında İ/R grubundan proinflamatuarve histopatolojik doku hasar düzeylerinde fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of different doses of ketamin onthe renal I/R injury developing via free oxygen radicals in rats.In our study, 42 genus wistar albino male rats were randomized in the 7 differentgroups. Anesthesia was acquired by applying Urethane 99 % 1 gr.kg?1 intraperitoneallyto the rats. Just laparotomia was performed to the sham group and waited without doingany procedure for 120 minutes. In the control group, 60 minutes ischamiae and 60minutes of reperfusion performed. In ketamin groups at the 45 th minute, ketamin wasapplied intraperitoneally in different doses (3 mg.kg?1, 10 mg.kg?1, 30 mg.kg?1, 60mg.kg?1, 80 mg.kg?1). After 60 minutes ischamiae period, clamps were opened. After thereperfusion period, samples of renal tissue and blood were obtained. In serum samples,proinflamatory agents (IL-1, IL-6 ve TNF-?) were analysed. Biochemical (MDA, SOD,GPx, NO) and histopathologic investigations were done with renal tissue samples. Theresults were compared between them statistically.The useful effects of ketamine on the I/R injury was observed on the levels oftissue biochemical (MDA, SOD, GPx and NO) values in the ketamine applied groups10 mg.kg-1, 30 mg.kg-1, 60 mg.kg-1, 80 mg.kg-1 doses. At these doses of ketamine, nodifference was found in the I/R injury groups according to the proinflamatory valuesand histopathologic tissue damage levels. When ketamine was applied, its useful effectson the IRI were observed on tissue biochemical (MDA, SOD, GPx and NO) levels,serum proinflamatuary (IL-1,IL-6 and TNF-?) levels and histopathologic tissue damageas a dose dependant manner. Ketamine lowers the IRI developing on the rats,biochemically and histopathologically. These results may be originated from thesuppressing effects of ketamine on the release of proinflamatory cytokines and freeoxygen radicals.3