Hipertiroidi hastalarında anti-tiroid tedavinin atriyal ileti süreleri üzerine etkisi
The effect of anti-thyroid treatment on atrial conduction times in patients with hyperthyroidism
  1. Tez No: 281179
  2. Yazar: ALPER BUĞRA NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Doku Doppler ekokardiyografi ile ölçülen atriyal ileti sürelerinin uzaması ile artmışatriyal fibrilasyon riskinin birbiriyle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Hipertiroidi atriyalfibrilasyonun en sık nedenlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, atriyal ileti süreleri üzerinehipertiroidinin etkisini değerlendirmek ve anti-tiroid tedavinin etkisini araştırmaktır.ÇALIŞMA YÖNTEMİ: Çalışmamıza 30 subklinik hipertiroidi hastası (26 kadın, 4 erkek;ortalama yaş 34.8±8.5 yıl) ve yaş ve cinsiyet bakımından uygun 30 kontrol vakası (26 kadın, 4erkek; ortalama yaş 33.2±9.6 yıl) dahil edildi. Doku Doppler ekokardiyogarfi yöntemikullanılarak, lateral mitral anulus, septal mitral anulus ve lateral triküspit anulusdan atriyalileti süreleri ölçüldü. İntra- ve interatriyal ileti gecikmesi ölçüldü. Doku Dopplerekokardiyografi ve tiroid hormon düzeyleri, başlangıçta ve propiltiyourasil tedavisiyle ötiroiddurum sağlantıktan sonra değerledirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Prolonged atrial conduction times measured by tissue Doppler echocardiography havebeen associated with an increased risk for atrial fibrillation. Hyperthyroidism is a frequentcause of atrial fibrillation. The aim of this study was to evaluate the effect ofhyperthyroidism on atrial conduction time and to investigate the effect of anti-thyroidtreatment on atrial conduction time.MATERIAL AND METHODS: A total of 30 patients with subclinical hyperthyroidism (26females, 4 males; mean age 34.8±8.5 years) and 30 age- and gender-matched controls (26females, 4 males; mean age 33.2±9.6 years) were included. Using tissue Dopplerechocardiography, atrial conduction time was measured from the lateral mitral annulus,septal mitral annulus, and lateral tricuspid annulus. Intra-and interatrial conduction delaywere calculated. Tissue Doppler echocardiography and thyroid hormone levels were studiedat the time of enrollment and after achievement of euthyroid state with propylthiouraciltreatment. Patients were followed-up for 14±3 weeks.RESULTS: Baseline left atrial diameter, left atrial volum index, left venticular ejection fractionand left ventricular mass index were similar between the patient and control groups.