Sağlıklı kişilerde klinik pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk üzerine etkisi
Effects of clinical pilates exercises on physical fitness of healthy people
  1. Tez No: 281194
  2. Yazar: NİHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı kişilerde klinik Pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza Bayındır Hastanesi'nde çalışan yaşları 20-50 arasında değişen 35 sağlıklı birey katılmıştır. Olgulara 8 hafta süreyle, haftada 3 gün, 45-60 dakika fizyoterapist eşliğinde Pilates egzersizleri yaptırılmıştır. Kişilerin fiziksel uygunluk parametrelerini değerlendirmek üzere yapılan ölçümler Pilates eğitimi öncesi, Pilates eğitimi sonrası, Pilates eğitimi sonrası 6. hafta ve 12. haftada tekrarlanmıştır. Olguların vücut kompozisyonu, kas kuvveti, kassal endurans, esneklik, denge, kardiyovasküler endurans, anksiyete ve depresyon ölçümleri değerlendirilmiştir. Olguların Pilates eğitimi sonrası triseps, abdominal, suprailiak deri kıvrımları, yağ ölçüm oranı, bel çevre ölçümü, kalça çevre ölçümü ve bel kalça oranı değerlerindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Pilates eğitimi sonrası gövde, üst ve alt ekstremite kas kuvvetlerinde, tüm endurans ve esneklik testlerinde, dengede, 6 dk yürüme testi yürüme mesafelerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur (p < 0.05). Kas kuvveti, esneklik, endurans, denge ve yürüme mesafelerindeki bu etki Pilates eğitimi sonrası 12. haftaya kadar korunmuştur. Bireylerin Pilates eğitimi süresince Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçek puanlarındaki değişimi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı tespit edilmiştir (p < 0.05). Depresyon ve anksiyete durumundaki azalmanın Pilates eğitimi sonrası 12. haftaya kadar korunduğu görülmüştür. Denge, anksiyete ve depresyon ölçümleri hariç diğer parametrelerde 20-30 yaş grubu en yüksek düzeyde etkiyi göstermiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, Pilates egzersizleri sağlıklı kişilerde fiziksel uygunluğu artırmada etkili bir yöntem olabilir.Anahtar Kelimeleri: Pilates, Fiziksel Uygunluk
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the effects of clinical Pilates exercises on physical fitness parameters for healthy people. 35 healthy people, aging between 20-50 participated our study in Bayındır Hospital. Pilates exercises were practiced for 8 weeks, 3 days a week and 45-60 minutes for each day. Measures for evaluating physical fitness parameters were repeated before, after, 6 weeks and 12 weeks after Pilates training. Body composition, muscle strenght, muscle endurance, flexibility, balance, cardiovascular endurance, anxiety and depression measures were evaluated.