Sedanter kadın bireylerde reformer pilates'in bilişsel kontrol ve esneklik düzeyi, beden farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesi
İnvestigation of the effect of reformer pilates on cognitivecontrol and flexibility level and body awareness insedantary women
- Tez No: 801699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİME ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma sedanter kadın bireylerde reformer pilatesin bilişsel konrol ve esnekliğe, beden farkındalığına etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma Ankara Özel Ortadoğu Hastanesinde bulunan kilinik Pilates odasında yaşları 25-50 yıl arasında değişen 44 sağlıklı sadenter kadın dahil edildi. Bireyler Pilates ve kontrol olmak üzere randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Reformer pilates grubuna altı hafta süresince (2gün/hafta) egzersiz eğitimi verildi . Kontrol grubuna ise ev egzersiz programı olarak aerobik egzersiz önerildi. Her iki grubun eğitim öncesi ve sonrasında değerlendirmeleri yapıldı. Katılımcıların ağrı şiddeti Visual Analog Skalası (VAS) ile, yorgunluk Modifiye Borg Skalası (MBS) ile, emosyonel durum Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) ile, uyku kalitesiPittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), yaşam kalitesiKısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), iki farkı duyunun değerlendirilmesi iki nokta diskriminasyon testi ile, vücut şeması sağ/sol ayrımı Recognise Application ile, beden farkındalığı bilinçli farkındalık ölçeği (BFÖ) ile, bilişsel esneklik Stroop Testi ile, kor enduransı lateral köprü testi, statik gövde ekstansiyon testi (Sorensen testi) ve gövde fleksörleri endurans testi ile değerlendirildi.Bu çalışma sonucunda Reformer pilatesin kişilerde dikkati, bilişsel esnekliği ve yaşam kalitesini artırdığı ve emosyonel durumu iyileştiridiği bulundu.Kognitif performansı geliştirici ve yaşam kalitesini üzerine olumlu etkileri nedeniyle Reformer Pilates egzersizlerinin fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi programlarına eklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of reformer pilates on cognitive control and flexibility, body awareness in sedentary female individuals. The study included 44 healthy sadenter women aged between 25-50 years in the clinical Pilates room of Ankara Private Ortadoğu Hospital. Individuals were randomly divided into 2 groups as Pilates and control. Exercise training was given to the reformer pilates group for six weeks (2 days/week). Aerobic exercise was recommended as a home exercise program for the control group. Both groups were evaluated before and after the training. Pain severity of the participants by Visual Analog Scale (VAS), fatigue by Modified Borg Scale (MBS), emotional status by Beck Depression Scale (BDI), sleep quality by Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), quality of life Short Form-36 Quality of Life Scale ( SF-36), evaluation of two different senses with two-point discrimination test, body diagram right/left distinction with Recognise Application, body awareness with mindfulness scale (BFI), cognitive flexibility with Stroop Test, core endurance lateral bridge test, static trunk extension test (Sorensen test)and trunk flexors endurance test. As a result of this study, it was found that Reformer pilates increased attention, cognitive flexibility and quality of life, and improved emotional state. Reformer Pilates exercises can be recommended to be added to physiotherapy and rehabilitation treatment programs because of their positive effects on cognitive performance and quality of life.