Kistik fibrozis hastalarından izole edilen Pseudomonas aeruginosa izolatlarında hipermutasyonun saptanması ve antibiyotik direnci ile ilişkisi
Determination of hypermutation in Pseudomonas aeruginosa isolated from cystic fibrosis patients and relation with antibiotic resistance
- Tez No: 281193
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kistik fibrozis (KF) hastalarında Pseudomonas aeruginosa ile kronik akciğer enfeksiyonu başlıca morbidite ve mortalite sebebidir .Bu izolatlarda hipermutasyon varlığı ile antibiyotik direnci arasında yakın ilişki olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada KF hastalarından izole edilen P.aeruginosa suşlarında hipermutasyon varlığının saptanması, hipermutasyon ile antibiyotik direnci arasındaki bir ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 35 hastadan elde edilen 105 P.aeruginosa izolatı çalışmaya alınmıştır. Bu izolatların 25'i (%23.8) disk difüzyon yöntemi ile şüpheli hipermutant saptanırken, 23'ü (%21.9) mutasyon frekansı saptama yöntemi ile doğrulanmıştır. Hipermutant izolatlar 22 hastaya (%62.9) ait bulunmuştur. Hipermutant izolatların ortalama mutasyon frekansı 8.02x10-5 iken, non-hipermutantlar için bu değer 7.3x10-9 olarak hesaplanmıştır. Hipermutant izolatların %56.5'i mukoid koloni fenotipinde iken non-hipermutantların %25.6'sı mukoid fenotipte bulunmuştur Bu iki grup arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlıdır (p=0.005). Hipermutasyon gelişen hastaların yaş ortalamaları (19.18±7.87 yıl) non-hipermutant izolata sahip hastalara göre (13.61±4.46 yıl) daha yüksek bulunmuştur. P.aeruginosa ile kolonizasyon/enfeksiyon süreleri karşılaştırıldığında hipermutantlarda (12.68±5.21yıl) non-hipermutantlara göre (9.77±3.06 yıl) daha uzun olduğu saptanmıştır. Hipermutasyon ile antibiyotik direnci arasındaki ilişki, çalışılan tüm antibiyotikler için istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa as an agent of chronic lung infections is the major cause of morbidity and mortality in CF patients. It is known that there is a close relation between hypermutation and antibiotic resistance. The aim of this study is to determine rate of hypermutation in P.aeruginosa isolated from CF patients, to study the relationship between hypermutation and antibiotic resistance. For this purpose, 105 P.aeruginosa isolates from 35 patients were included in this study. From a total of 105 isolates, 25 (23.8%) were found suspicious hypermutant according to the disc diffusion tests. Of the 25 isolates, 23 (21.9%) were verified as hypermutant with mutation frequency estimation tests. These hypermutant isolates belonged to 22 (%62.9) patients. While the mean mutation frequency for hypermutable strains were 8.02x10-5, for the non-hypermutable ones were 7.3x10-9. It was 56.5% for the hypermutant isolates were mucoid colony phenotype and 25.6% of the non-hypermutant isolates were mucoid colony phenotype. The mean age of patients who developed hypermutation were (19.18±7.87 years) higher than the mean age of patients who have non-hypermutant isolates (13.61±4.46years). When the mean years of colonization/infection with P.aeruginosa was compared, it was higher fort he patients with hypermutant isolates (12.68±5.21 years) as compared to the patients with non-hypermutant isolates (9.77±3.06 years). The relationship between hypermutation and antibiotic resistance for all studied antibiotics was statistically significant.